Avrupa Postası olarak, bugüne kadar bağımsız ve doğru çizgide şiddet, cinsiyetçilik, hakaret ve ırkçılık içermeyen tüm fikirlere, haberlere sayfamızda yer verdik, bundan sonra da çizgimizden en ufak taviz vermeyeceğiz.

Bugüne kadar Türkiye Erişim Sağlayıcıları Birliği gibi resmi kurum ve kuruluşlardan sayfamızda yayınladığımız haberleri kaldırmamız için çok sayıda uyarı ve bize göre tehdit içerikli yazılar aldık. Bilinmesini isteriz ki; Bugüne kadar hiçbir haberimizi geri çekmedik. Ancak son gelen resmi yazı, 'Sansür Yasası' sonrası Türkiye'deki basın özgürlüğünün geldiği noktayı göstermesi açısından ciddi bir vehamet içeriyor. Açık bir şekilde bu resmi yazıyla bir adım daha ileri gidilerek, artık ellerinin ve kollarının Avrupa'ya kadar uzanacağının ilk işaretini verdiler. Ama nafile.

Hatırlatmak isteriz ki; Düşünce ve ifade özgürlüğü 'İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 19. Maddesi' ve bağımsız gazetecilik faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz Almanya'da 'Alman Anayasası'nın 5. Maddesi' ile güvence altına alınmıştır.

Buna göre; "Herkesin, düşüncesini söz, yazı ve resimle özgürce ifade edip yayma ve herkese açık olan kaynaklardan, hiçbir engele uğramadan, bilgi edinme hakkı vardır. Basın özgürlüğü ile radyo ve film aracılığıyla haber verme özgürlüğü, güvence altındadır. Sansür uygulanamaz!"

Oto sansürün yetmediğini gösteren bize gönderilen bu belge, basın dünyasını sansür yasasına ortak etmek ve ihbarcı durumuna sokarak, yasakçı devletin bir aparatı olmamızı istiyor.

Türkiye'de 'Sansür Yasası'nın yürürlüğe girmesinden sonra, Avrupa'da yayın yapan haber sitemize mail aracılığı ile ulaştırılan ve ihbarcılığa açık çağrı niteliğindeki bu utanç belgesine elbette ki sessiz kalamazdık.

Yaklaşan seçimler öncesinde, her türden muhalif sesleri susturmayı ve bastırmayı hedefleyen iktidar odaklı tehdit ve yasaklamalara, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da boyun eğmeyeceğizin bilinmesini isteriz.

Sayfamızda yorum yapan okur ve kullanıcılar ile ilgili bilgilerin, yasakçı zihniyet sahiplerine ulaşmasına hiçbir güç izin veremez!

Cevabımız nettir; Hayır! Biz bağımsız gazetecileri sansürünüze ortak edemeyeceksiniz! Baskılara boyun eğmeyeceğiz!

Not: İşte ESB (Erişim Sağlayıcıları Birliği'nden en son 13 Eylül 2022 de gelen uyarı yazısı:

 

Yerel seçimler 2024: CHP birinci parti, AKP ikinci oldu Yerel seçimler 2024: CHP birinci parti, AKP ikinci oldu