Alman basını 'kurgulanmış röportaja' imza atan Sabah Gazetesi'ni gündeme taşıdı. Die Welt ve yüksek tirajlı Bild gazetesi 'Türk gazetesi kurgulu Lasceht röportajı yayınladı' başlığıyla haberi okuyucularına duyurdu. 

Kuzey Ren Vestfalye'de (KRV) 'Türk Armin' olarakta tanımlanan CDU'nun Başbakan adayı Armin Laschet'in bürosu, Sabah'ta yer alan röportaj ile ilgili önceki gün bir açıklama yaptı. Açıklamada “Hiç bir şekilde böyle bir röportaj verilmedi” sözleriyle röportajın kurgu olduğu belirtildi.

Sabah Gazetesi haberi, Laschet'in ağzından 'Türkiye'ye karşı büyük sevgim var' başlığıyla yayınladı. Haberde Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Laschet'e hitaben şu sözleri dikkat çekti: “İnanıyorum ki, 26 Eylül'deki seçim zaferimde Almanya'lı Türklerin de çok büyük katkısı olacak.” 

Sabah Avrupa'nın skandal kurgu haberinde, 'Türkiye'ye karşı büyük bir sevgisinin olduğunu belirten Laschet ”Bunu Türkiye'deki dostlarımıza ve Almanya'daki Türk kökenli yurttaşlarımıza iletmek istiyorum” dedi' görüşleri yer aldı.

Sabah'ın yayınladığı kurgu röportaj ilk olarak merkezi Essen'de bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı eski direktörü Faruk Şen'in kişisel sitesinde (brandday.net) yayınlandı. 27 Temmuz'da Sabah'ın olduğu gibi alıntı yaptığı röportajda şu sözler de yer aldı: 'Seçimler öncesi, "Armin Laschet'i Destekleme Grubu" kuran Prof. Dr. Faruk Şen'e açıklamalarda bulunan CDU lideri, "Türkiye ile çok ciddi bir partnerlik anlaşması içinde olmak istiyoruz. Türkiye'nin bölgedeki önemini biliyoruz. Kafkaslar, Ortadoğu ve Balkanlar açısından Türkiye bizim için ciddi bir partner ve hep öyle kalacak. Türkiye, seçimden sonra ziyaret etmek istediğim ülkelerin başında geliyor" diye konuştu. Prof. Faruk Şen'in kurduğu gruba da çok sevindiğini söyleyen Laschet, "Özellikle içinde sosyal demokrat olarak tanıdığım sizin de olmanız, bize olan güveninizi gösteriyor. Düsseldorf'ta yapacağınız toplantıda muhakkak yer alacağım. İnanıyorum ki, seçim zaferimde Almanyalı Türklerin de çok büyük katkısı olacak" dedi. Laschet, koalisyon olması halinde ilk tercihinin Sosyal Demokrat Parti, ikinci olarak ise Yeşiller olabileceğini söyledi.

Sabah Gazetesi haberini, Laschet'in "Göçmenler Almanya'nın ayrılmaz bir parçası. Özellikle eyaletimizde sayıları 1.2 milyonu bulan, tüm ülkede yaşayan 3.3 milyon Türk kökeni göçmenin ülkemize ciddi şekilde uyum sağladığının bilincindeyim. Almanya'da sıkıntı çektiğimiz branşlarda yeni göçmenlerin gelmesi taraftarıyım. Öncelikle şu anda Türkiye'den gelecek olan sağlık ve gastronomi çalışanlarına kapıları açmış bulunuyoruz" dedi' sözleriyle bitirdi.

Sabah Almanya Temsilcisi İsmail Erel, yayınlanan kurgu röportaj ile ilgili Alman Haber Ajansı dpa'ya, röportajı Faruk Şen'in internet sayfasından aldıklarını ve Faruk Şen'in Laschet ile görüştüğünün teminatını kendilerine verdiğini söyleyerek savundu.

Röportajı yaptığı iddia edilen Faruk Şen ise meselenin Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Başbakanı Armin Laschet'le netliğe kavuşturulduğunu söyledi ve daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Bu arada yapıldığı iddia edilen kurgu röportaj, Sabah'ta hâlâ yer alırken Faruk Şen'in web sitesinde ise artık mevcut değil. (https://brandday.net/genel/2021/07/26/armin-laschet-ile-roportaj/)

İşte Sabah'taki kurgu haberin manşeti:

Almanya, Ezidi katliamını soykırım olarak tanıyacak Almanya, Ezidi katliamını soykırım olarak tanıyacak