Schleswig Holstein Türk Toplumu'nun ( Türkische Gemeinde in Schleswig Holstein) Başarılı Uyum Projeleri AIM ve AIM ÖD Eyalet Hükümeti tarafından iki yıl daha uzatıldı.

Almanya’da göçmen kökenli gençlerin meslek öğrenimine başlama oranları, Alman kökenli gençlere göre önemli ölçüde düşük. Bu konuda Schleswig-Holstein Türk Toplumu, devletin desteği ile birlikte gençlere eğitim konusunda destek oluyordu. Şimdi ise projeler genişletiliyor.

Schleswig-Holstein Meslek Eğitimi Enstitüsü Müdürü Jörn Krüger, 14 Ocak 2022 tarihinde Eyalet Türk Toplumu başkanı Dr. Cebel Küçükkaraca’ya AIM (Meslek Eğitimi ve Uyum) ile AIM ÖD ( Kamu Hizmeti Meslek Eğitimi) adlı projelerin iki yıl daha desteklendiğine dair belgeyi takdim etti.

Jörn Krüger açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: ”Önümüzdeki iki yıl boyunca bu iki proje için Eyalet Hükümetinin yaklaşık 600.000 € destek sağlaması çok önemlidir. Bu projeler göçmen kökenli gençlerin iş piyasasına uyumu için büyük katkı sağlamaktadır.” dedi.

Konuşmada eyalette meslek eğitimine başlayan göçmen kökenli gençlerin oranının % 38,7, Alman gençlerin oranının ise % 56,5 olduğu ifade edildi. Öte yandan Alman gençlerin % 45’i meslek eğitimlerini tamamlarken bu oranın göçmen kökenlilerde %14 olduğuna dikkat çekildi.

Schleswig-Holstein Türk Toplumu Başkanı Dr. Cebel Küçükkarca ise: “23 yıldan beri başarıyla sürdürdüğümüz göçmen kökenli gençlerin mesleki ve eğitim kariyerlerini şekillendirmelerine destek olduğumuz çalışmalarımızın desteklenmesinden son derece memnunum. Bu proje eşsiz ve örnek bir çalışmadır. Lübeck, Elmshorn, Neumünster ve Kiel’deki bürolarımızda gençlerimiz meslek eğitimi ve yüksek öğretimle ilgili sorularına cevap bulabilir ve ihtiyaç duydukları desteği alabilirler. Ayrıca göçmen kökenli gençler kamuda çalışma imkanları konusunda bilgiledirilmekte ve bu alana yönlenmeleri konusunda teşvik edilmektedir.” dedi

Düsseldorf’ta 1. Kürt Film Festivali başladı / Video Düsseldorf’ta 1. Kürt Film Festivali başladı / Video

Eyalet Çalışma Bakanı Dr. Bernd Buchholz; “Bu proje eyaletimizde kalifiye eleman sıkıntısıyla mücadelede önemli bir yapı taşıdır. Çok sayıda sektörde meslek eğitimi yapacak gençlere ihtiyaç vardır. Bu projeleri iki yıl daha desteklemekten  mutluluk duyuyoruz.” diyerek projenin uzatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.