Rus haber ajansı TASS barajın Ukrayna'ya ait bir Olkha çok namlulu roketatar sisteminden fırlatılan füzeyle vurulduğunu kaydetti.

Rusya'nın atadığı Nova Kakhovka Belediye Başkanı Vladimir Leontyev ise, barajın tahrip olmasından Ukrayna'yı sorumlu tuttu. Leontyev bölgede su sıkıntısı yaşanacağını ve 80 yerleşim yerinin bundan etkileneceğini söyledi. Taşkın oluşmasının beklendiği bölgede ise vatandaşların yerleşim yerlerinden tahliyesine başlandı.

Putin'den Ukrayna'ya silah tedarik eden ülkelere uyarı Putin'den Ukrayna'ya silah tedarik eden ülkelere uyarı

Ukrayna ordusu Güney Komutanlığı Sözcüsü Vladislav Nazarov ise, Rus kontrolündeki bölgede bulunan Kakhovka Hidroelektrik Santrali’nin (HES) Rus ordusu tarafından bombalandığını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy yaptığı açıklamada "Kahovka hidroelektrik santralinin tahribata uğraması, Ukrayna topraklarının her köşesinden çıkartılmaları gerektiğini tüm dünyaya teyit ediyor. Bunlara bir metre bile bırakılmamalı, çünkü her bir metreyi bile terör için kullanıyorlar" ifadelerini kullandı.

1956 yılında Dnipro nehri üzerine inşa edilen barajın 30 metre yüksekliğinde ve 3,2 kilometre uzunluğunda olduğu belirtiliyor. Kahovka hidroelektrik santralinin bir parçası olan baraj 18 milyar metreküp su tutuyor ve Zaporijiya nükleer santralinin enerji ve Kırım Yarımadası'nın su ihtiyacının karşılanmasında rol oynuyor.