Dresden'deki Almanya'nın birleşmesinin 26'ıncı yıldönümünü kutlama törenleri Pegida (Batının İslamlaştırılmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar) hareketinin protesto gösterilerine rağmen çatışmasız geçti. Dresden Emniyet Müdürü Horst Kretzschmar bütün eyaletlerden getirilen polis ekiplerinin törenin olaysız geçmesi için üstün çaba harcadığını ve törene katılanları rahatsız etmeden azami güvenliği sağlamayı başardıklarını söyledi. Törenden birkaç gün önce Dresden'deki bir cami ile kongre merkezine bombalı saldırı yapılmış, pazar günü de üç polis aracı kundaklanmıştı. Polis sözcüsü kapanış konserinin ve milli birlik günü kutlamalarını izleyen gecenin sakin geçtiğini söyledi.

5 bin dolayındaki Pegidacı ile onları protesto edenlerin arasında çatışma çıkmasının önlenmesine rağmen bir emniyet yetkilisinin gösteri şartlarının okunmasından sonra Pegida'ya ‘başarılı bir gün geçirmelerini' dilemesi eleştirilere yol açtı. Emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada bu sözlerin ‘polisin felsefesine' uymadığı ve inceleme başlatıldığı kaydedildi.

Almanya Meclis Başkanı Norbert Lammert

Birleşmenin yıldönümünde düzenlenen Dresden'deki merkezi kutlamalara katılan Cumhurbaşkanı Gauck ve Başbakan Merkel Pegida taraftarları tarafından hakaret içeren sloganlarla protesto edilmişti. Protestocular Merkel’in konuşması sırasında ‘vatan haini’ diye bağırdılar. Dresden'in tarihi Frauenkirche kilisesindeki dini törene katılanlar çıkışta Pegida sempatizanları tarafından rahatsız edildiler.

Protestolar törene gölge düşürdü

Üç gün süren Almanya'nın birleşmesini kutlama gösterilerine toplam 450 bin kişi katıldı. 4,5 milyon euroya mal olan tören ve gösterilere 750 bin kişinin katılması beklenmekteydi. Birçok ziyaretçinin törene katılmaktan vazgeçerek otel rezervasyonunu iptal ettiği öğrenildi.

Törende yapılan konuşmalarda demokrasi ve din özgürlüğüne sahip çıkılması istendi. Almanya Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert törendeki konuşmasında Almanya yönündeki mülteci hareketiyle 1945 yılında Doğu Avrupa'dan sürülen Almanların akıbeti arasındaki benzerliğe vurgu yaptı. Lammert ‘Batıyı sözde tehlikelerden korumak isteyenlerin önce Batı medeniyetinin temelini oluşturan saygı ve hoşgörüyü içlerine sindirmeleri gerektiğini', belirtti. Meclis başkan vekili Claudia Roth, sağcı eylemlere işaretle Almanya'nın ‘demokrasi problemi' olduğunu ve problemin yıllardır ihmal edilmesinin acısının şimdi çıktığını söyledi. DW, KNA, dpa/AG, BK