İstanbul Emniyeti, saldırganın PKK/YPG'da özel istihbarat elamanı olarak yetiştirildiğini açıkladı. PKK ise yaptığı açıklamada Taksim saldırısıyla hiçbir ilgililerinin olmadığını belirtti. 

Reuters ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili ise "ilk bulguların şüphelinin PKK ile bağlantısı olduğuna işaret ettiğini ancak IŞİD bağlantılarını dışlamadıklarını" söyledi. 

KAMU KANALI ZDF'DE DİKKAT ÇEKEN YORUM

Almanya'da kamu televizyon kanalı ZDF'in muhabiri, İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırının haberini yaparken kurduğu ifadeler dikkat çekti.

Alman kamu televizyon kanalı ZDF’in muhabiri Luc Walpot de İstiklal Caddesi’ne giderek patlama ile ilgili konuştu.

Stüdyodaki kadın muhabir Sara El Damerdash, ZDF muhabiri Waşpot'a “Türkiye’nin iç siyaseti için şimdi bu ne anlama gelebilir? Yetkililerin Kürtlere karşı daha sert adımlar atacağını düşünebilir miyiz?” sorusunu sordu.

Walpot yanıtında, "Bu kadar kısa süre içinde bir soruşturma sonucuna varmak veya örgüt bağlantısına ulaşmak sürpriz oldu. Dikkatli olmak gerekir. İçişleri Bakanı nedense başka bir detay bilgi vermedi. Neden gözaltındaki kadının PKK bağlantısından söz edildi? Varsa nedir? bu açıklanmadı." dedi. 

Bombalı saldırı sonrası hükümet tarafından yapılan intikam içerikli sert açıklamayı da değerlendiren ZDF muhabiri Walpot, şunları söyledi: 

HDP'Yİ KAPATMA DAVASI HIZLANABİLİR

"Bir yandan Türkiye'nin komşu ülkesi Kuzey Irak'taki PKK'ye karşı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından aylardır sürdürülen askeri operasyonların önümüzdeki süreçte daha kapsamlı olarak devam edeceğini, öte yandan seçimlere 6 ay kala daha önce bir kez ertelenen Meclis'teki Kürt partisi HDP hakkında açılan kapatma davasının hızlanacağını düşünebiliriz. ” 

Amerika’nın The New York Times gazetesi ise İstanbul’daki saldırı haberini paylaşırken "Her yıl dünyanın dört bir yanından Türkiye'yi ziyaret eden on milyonlarca turistin çoğu, Pazar günkü bombalamanın gerçekleştiği bölgede vakit geçiriyor" ifadelerini kullandı. 

Lafontaine: “Bu savaşın tek suçlusu Putin değildir” Lafontaine: “Bu savaşın tek suçlusu Putin değildir”

Bir diğer Amerikan gazetesi The Wall Street Journal ise, söz konusu saldırıyı “İstanbul’daki kalabalık caddede ölümcül bir patlama meydana geldi” ifadeleriyle duyurdu.