Koronavürüs sonrası Almanya'da temel hak ve özgürlüklere kısıtlama mı gelecek endişesi gündeme taşındı.

Polis, başkent Berlin'deki Rosa-Luxemburg Meydanı’nda izinsiz toplanan yüzlerce kişiden bir kısmına sosyal mesafe kuralına uymadıkları gerekçesiyle sert müdahale ederek 79 kişinin kimlik bilgilerine el koydu.

Polis, iki gösterici kısa süreli gözaltına aldı. Bu tür gösterilerde sosyal mesafeyi koruyarak en fazla 20 kişinin biraraya gelebileceği açıklandı.

Gösteri alanında bulunan polislerin korona salgını yüzünden maskesi takması dikkat çekti. Göstericilerin eylem öncesi Berlin Halk Sahnesi'nde (Volksbühne) bir araya gelerek Coronavirüs krizinde temel hakların kısıtlanması üzerine endişelerini dile getirdikleri kaydedildi.

Öte yandan Giessen kentinde de Kovid’19 kısıtlamaları protesto edildi. Mahkeme kararı ile miting alanına dönüşümlü olarak, eylemciler arasında 2 m. mesafe bırakılarak 60 kişinin katılmasının sınırlandığı gösteride, ‘Temel hakları zayıflatmak yerine sağlığı güçlendirin’, ‘İnsanlara karşı değil, virüslere karşı koruyun’ yazılı pankartlar açıldı. Almanya Anayasa Mahkemesi, Kovid-19’le mücadele kapsamında sosyal mesafe kurallarına uyma ve maske takma şartıyla kısıtlı sayıda gösteri düzenlenebileceğine onay vermişti.