Filistin-Lübnan kökenli Omar'ın, Hamburg Polisi tarafından 7 kurşunla öldürülmesi olayını araştıran Avukat Mülayim Hüseyin, Omar'ın terör amaçlı değil sadece Allah'a sığınmak için ''Allahuekber'' diye bağırmış olabileceğini ve Almancası iyi olmadığı için polisten gelen komutları anlayamadığını iddia etti.

Hakan ARSLAN

Alman Bakan: Savaş suçları cezasız kalmasın Alman Bakan: Savaş suçları cezasız kalmasın

28 Mayıs tarihinde Hamburg Winterhude'de meydana gelen olayda, mülteci toplu konutlarında yaşadığı öğrenilen 36 yaşındaki Filistin-Lübnan kökenli mülteci Omar, iddialara göre sürücüleri ve yayaları bıçakla tehdit ederek çok sayıda araca zarar vermişti. Polise göre bu sırada ''Allahuekber'' diyerek bağıran Omar ile polis Hebebrandstrasse / Sengelmannstrasse kavşağında karşılaşmış, Polis Özel Harekat Komandolarına (SEK) rağmen ekipler durumu kontrol altına alamayınca, Omar 7 polis kurşunuyla hayatını kaybetmişti.

Almancası iyi değildi

Filistin-Lübnan kökenli Omar'ın öldürülmesi olayını araştıran Avukat Mülayim Hüseyin, birçok bilginin kamuoyundan gizlendiğini belirterek kendisine ulaşan iki video kaydı ve fotoğraflarda Omar'ın öldürülmeden önce yerde yattığını ve zaten etkisiz hale getirildiğini iddia etti. Bu sırada polis ekiplerinin Omar'a Almanca ''Steh Auf !'' Ayağa kalk ! diye bağırdığını ancak Omar'ın Almancası'nın iyi olmadığı için kendisine verilen komutları anlayamadığını, bu sırada sadece korktuğu ve Allah'a sığınmak amacıyla ''Allahuekber'' diye bağırdığını söyledi.

Omar için Adalet arayışı

Omar'ın bir şantiye köşesinde yerde yattığı sırada etrafının 15 polis memuru tarafından sarıldığını söyleyen Avukat Mülayim Hüseyin, buna rağmen ismi açıklanmayan bir polis memuru tarafından 7 kurşunla öldürüldüğünü söyledi. Omar'ın herhangi bir terör örgütü ile irtibatının kesinlikle olmadığını söyleyen Avukat Mülayim Hüseyin, kaldığı mülteci kampına bir süre önce terörle mücadele timlerinin baskın yaptığını, Omar'ı tanıyan arkadaşlarının ise onun herhangi bir radikal tutum içinde olmadığını söylediklerini aktardı. Uyuşturucu bağımlısı olan Omar'ın esrar satın almak için Rübenkamp tren istasyonundan yolun karşısına geçmeye çalışırken, bir aracın korna çalması üzerine araca doğru tekme savurduğunu ancak araçta herhangi bir hasarın olmadığını söyleyen Avukat Mülayim Hüseyin, bu nedenle söz konusu araç sürücüsünün polisi aramış olabileceğini söyledi. Olayın aydınlatılması için 'Omar için Adalet' insiyatifi kurduklarını söyleyen Avukat Hüseyin, Omar'ın hayalinin Filistin'e geri dönmek olduğunu belirterek, polis saldırısının ırkçılık odaklı olup olmadığının araştırılmasını, operasyona katılan polislerin ve Polis Özel Harekat Komandolarının (SEK) görevden alınmasını istedi.