Sızan belgelerde neler var?

The New York Times gazetesi, yayınlanan gizli belgelerde Rusya'nın Ukrayna'da başlatması beklenen ilkbahar operasyonuna karşı Kiev yönetiminin Washington ve NATO tarafından desteklenmesine ilişkin planların yer aldığını bildirdi. Batılı ülkelerin Ukrayna'yı tam olarak nasıl destekleyeceği, Kiev ordusunun ne kadar mermiye ihtiyacı olduğu ve benzeri bilgilerin de belgelerde yer aldığı belirtildi. Ayrıca savaş bölgelerine dair haritalarda, cephelerdeki askeri güce ilişkin değerlendirmelerin de belgelerde bulunduğu bildirildi. Söz konusu belgelerin Rusya'nın ve Ukrayna'nın askeri gücünün yanı sıra 12 Ukrayna muvazzaf birliğinin askeri eğitimine ilişkin detayları da içerdiği kaydedildi.

Sızdırılan bir belgede Güney Kore'nin ABD'ye Ukrayna'ya sevk edilmek üzere top mermisi verip vermemesine dair müzakerelerin detaylarını içerdiği aktarıldı. Rusya yanlısı kanallarda yayınlanan gizli belgelerin Şubat ve Mart 2023 tarihli oldukları belirtildi.

Washington Post ise belgelerde ABD istihbarat birimlerinin çalışma sistemine ve kaynaklarına ilişkin ayrıntılara da yer verildiğini yazdı. Gazete, söz konusu belgelerde Çin veya İsrail gibi Rusya-Ukrayna dışındaki ülkelere dair analizlerin de yer aldığını haber verdi. 

Belgeler neden çarpıcı?

Sızdırılan gizli belgelerin, hızla dengelerin değiştiği Rusya-Ukrayna savaşına dair Şubat ve Mart 2023 tarihli olmasının çarpıcılığını etkilemediğine işaret ediliyor. Washington Post'un düşünce kuruluşu Silverado Policy Accelerator Başkanı Dimitri Alperoviç de, belgeler geçen aylara ait olsa da Moskova'ya değerli bilgileri sağladığı görüşünde. Alperoviç, somut cephe savaşı planları içermese de Batı'nın hangi tür silahları Ukrayna'ya aktardığı, bunları kullanabilecek yetenekteki Ukrayna askeri sayısı ve Ukrayna'nın Rusya'ya karşı kendisini nasıl savunabileceğine dair detaylar içerdiğini ifade etti.

Belgelerin ortaya koyduğu bir diğer gerçek ise Rusya'nın ABD istihbarat aparatının derinlerine kadar sızabildiğini gözler önüne sermesi. Böylece Rusya ABD'nin zayıf noktalarını da çözmüş oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky'nin danışmanı Mihaylo Podolyak sızan belgeleri istihbaratların "alışılmış oyunu" olarak niteledi ve Rusya'nın belgeleri kendisinin hazırladığını ve Ukrayna ile müttefiklerini şüpheye düşürmek için servis ettiğini, bu şekilde de savaşın bir sonraki adımına tesir etmeyi hedeflediğini savundu.

Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i devlet olarak tanıyacak Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i devlet olarak tanıyacak

Rusya ise ortaya çıkan belgelerin ABD'nin Ukrayna savaşına müdahalesinin yeni bir göstergesi olduğu yorumunu tekrarladı.

AFP,dpa,DW/ETO,JD