Ekim 2021'de PEN Almanya başkanığına seçilen gazeteci Deniz Yücel, geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen bir etkinlikte Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasını istemiş ve militarist olmakla suçlanmıştı.

Yücel'in bu açıklaması PEN Almanya içinde tartışma başlatmış ve aralarında PEN Almanya 5 eski başkanının da olduğu çok sayıda üyeden 'savaş çığırtkanlığına destek verdiği' ileri sürülerek istifası istenmişti.

AZİL OYLAMASI SONRASI İSTİFA ETTİ

Geçtiğimiz hafta Gotha kentinde, hakkında azil oylamasının yapıldığı genel kurulda 73'e karşı 75 oy alarak çok az bir farkla azledilmekten kurtulan Yücel, azil oylaması sonrası PEN Almanya başkanlığı ile üyelikten istifa ettiğini açıklamıştı.

VENSKE'DEN NATO ELEŞTİRİSİ

PEN Almanya eski başkanlarından Regula Venske'nin (1955), ''NATO generalleri PEN başkanından daha pasif olduklarında bir şeyler ters gidiyor demektir.'' ifadesi dikkat çekti.

İslam Merkezi'nin fuara katılımı kabul edilmedi İslam Merkezi'nin fuara katılımı kabul edilmedi

Yazar Venske, Almanya'da yayınlanan Junge Welt gazetesine verdiği bir demeçte, "Şartımız, ulusların barış içinde bir arada yaşamasına bağlı olduğumuzu belirtir. Elbette, barışın en iyi nasıl tesis edilebileceği tartışılabilir. Ancak NATO generalleri PEN başkanından daha pasifist olduklarında, bir şeyler ters gidiyor demektir" dedi.

Deniz Yücel ile ilgili konuşan Regula Venske, ''Meslektaşlarım ve ben geçen Ekim ayında köklü bir kulübü ona devrettik. Bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir karmaşanın yaratılabileceğini görmek beni şok ediyor.'' dedi.

Yücel'i otoriter olmakla da eleştiren Venske, ''Yaklaşık 50 PEN üyesi Yücel'i istifaya çağırdı. Pek çok basında yer bulmayan konu ise PEN personeline karşı otoriter tavrının olmasıdır. Eskiden takım ruhu vardı. Genel kurulda, başkanlık ve yönetim kurulunun ofisle güvene dayalı bir işbirliğine dönmesi yönündeki acil çağrısı önemlidir." dedi.

'Kendisini eleştiren Volker Skierka'nın yüzüne şarap döktü'

Bu arada, Ukrayna tartışması Yücel'in de katıldığı bir panele konu oldu. Ardından müzikli, içkili, yemekli ve danslı bir resepsiyon verildi. Orada, Yücel açık sözlü eleştirmenlerden Volker Skierka'nın yüzüne şarap döktü ve bardağı ayaklarının dibine attı.

Venske sözlerine şöyle devam etti, ''Özel bir kişi veya bir gazeteci olarak, Ukrayna üzerine uçuşa yasak bölge isteyebilir ve bunu yapmakta tamamen özgürdür ancak PEN Başkanı olarak bu sorunlu bir durum çünkü özellikle, benim ve diğer birçok insanın izlenimine göre, o sırada medyada savaş çığırtkanlığı hüküm sürüyordu. Şartımız, ulusların barış içinde bir arada yaşamasına bağlı olduğumuzu belirtir. Elbette, barışın en iyi nasıl tesis edilebileceği tartışılabilir ancak NATO generalleri PEN başkanından daha pasifist olduklarında, bir şeyler ters gidiyor demektir.''