“Politik tutsaklara özgürlük, cezaevlerinde katliam var” sloganın yazıldığı pankartın arkasında bir araya gelen kitle, ellerinde “zindanların kapısını açın, politik tutsaklara özgürlük”, “ hasta politik tutsakları serbest bırakın” ve “AKP ve MHP hükümeti iktidarının gücünü korumak için Kürtleri cezaevlerine hapsediyor” yazılı dövizler taşıdı.

Haşim Ağırgöl sessizce sonsuzluğa uğurlandı Haşim Ağırgöl sessizce sonsuzluğa uğurlandı

ADGB adına yapılan konuşmada zindanlarda, özgürlük tutsakları üzerinde geliştirilen baskı ve sindirme politikalarının yeni bir boyut kazandığını ve  hasta tutsakların tedavi görme hakları ellerinden alındığı, bilinçli bir şekilde ölüme terk edildiği belirtildi.

Hapishanelerde şu an 604’ü ağır olmak üzere bin 605 hasta tutsak bulunduğu belirten konuşmacı, hapishanelerdeki hasta tutsakların “cezaevlerinde kalamaz” raporlarına rağmen Adil Tıp Kurumu’nun (ATK) tahliyeler konusunda kesin emir aldığı ve tahliyelerin bilinçli bir şekilde durdurulduğu vurgulandı.

AYSEL TUĞLUK'A ÖZGÜRLÜK

Eski HDP Milletvekili Aysel Tuğluk ve yüzlerce tutuklunun ağır hastalık koşullarında direnişlerini sürdürdüklerini, "Aysel Tuğluk'un hafızasını yitirdiği için acil ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını bu nedenle acil özgür bırakılması gerektiğini söyledi.

Son bir hafta içerisinde hapishanelerde bulunan 4 tutsağın yaşamını yitirdiğini belirten konuşmacı, “Garibe Gezer, Vedat Erkmen, Halil Güneş gibi devrimci, yurtsever tutsakların katili devlettir” dedi. 

Konuşmaca, ADGB’nin, hapishanelerdeki tutsakların hak gasplarına, sürgün ve sevk işkencesine karşı yürüttükleri mücadeleye Avrupa'da ses olmak, destek vermek için harekete geçtiğini ve hasta tutsakların serbest bırakılması için dayanışmayı büyüteceklerini söyledi.

Eylem “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Politik tutsaklara özgürlük”, “Diktatör Erdoğan” sloganları atılarak sonlandırıldı.