Almanya’nın Nordrhein Westfalen Eyaleti’nde çıkarılacak olan yeni; “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu” tasarısı 26 Haziran günü, Düsseldorf’ta birçok anti-faşist grup tarafından protesto edilmişti.

Ganime GÜLMEZ-Almanya

TSK'nın hava harekâtına Yeşiller, FDP ve Sol Parti'den tepki TSK'nın hava harekâtına Yeşiller, FDP ve Sol Parti'den tepki

Binlerce kişinin katıldığı bu protesto gösterisine polis saldırmış ve öncelikle gazetecilerin ellerindeki video kayıtlarına el koymak istemişti.

Polis saldırısının ardından Düsseldorf'ta yaklaşık 6000 kişinin katılımıyla tekrar bir protesto gerçekleştirdi.

Öte yandan Köln'de aynı talepler temelinde bin kişiyi aşkın bir kitle ile dün bir protesto eylemi daha gerçekleştirdi.

Protestolarda; NRW’deki bu kanun tasarısının, ırkçı polis saldırılarılarını meşrulaştırma, haber aktarma özgürlüğünü tam olarak kısıtlama, dijital ağlardaki denetimi hukukileştirme, ırkçı bir yaklaşımla hedeflenebilecek herkesi tutuklamayı kolaylaştırma, yani Almanya açısından bu eyalette pimi çekilip tüm ülkedeki ilerici kesimleri etkileyecek bir bomba olduğu belirtildi.

Buna en canlı örnek olarak da; Hessen Eyaleti’nde Dannenröder Ormanı işgali sırasında tutuklanan ve 27 ay hapis cezası verilebilen Ella'nın dava süreci gösterildi. “Ella’ya özgürlük!” diye haykırılmaya devam edildi.

Pandemi dönemi fırsat bilinerek şekillendirilen bu yasa taslağı; en ufak bir itirazı bile “polise mukavamet, polise yönelik şiddet” olarak sabitlemeyi, eylemler sırasında gerçekleştirilen ya da yayınlanan tüm video kayıtlarını “suç” kapsamına alabilmeyi, bu anlamda gazetecilerin haber yapma özgürlüğünü tam anlamıyla kısıtlamayı, nihayetinde de dijital ortamdaki tüm paylaşımlara da bir sınırlama getirmeyi ve bu ihlalleri çiğneyen kişilere kolaylıkla hapis cezası verebilmeyi içeren çok ince detaylı maddelerden oluşuyor.