'Demirtaşlar Özgür Oluncaya Kadar Kendimizi Özgür Hissetmeyeceğiz'

Leyla İmret'in Kürtçe selamlamasının ardından farklılıkların bir zenginlik olduğunu vurgulayan Ahmet Yıldırım şöye konuştu: 'Tarihin her döneminde zorbalıklar olmuştur. Zorbalığı ve tiranlığı ilk kez yaşamıyoruz. Tiranlık ve diktatörlükler kendilerinin haklı olmalarından dolayı hala ayakta değiller, aksine toplumun parçalı olmasından dolayı ayaktalar. Bu zorbalığa karşı farklıları bir zenginlik olarak görüp öyle hareket etmeliyiz. Haksızlıklara karşı birlikte çığlık atmalıyız. Kim haksızlığa uğruyorsa onun yanındayız. Hz. Ali'nin dediği gibi onumurumuzu kaybetmeden, zorbalıklar bitene kadar hakiki duruşumuzla mücadelemize devam edeceğiz'.

Konuşmasına HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı selamlayarak başlayan Baydemir 'Gelin canlar bir olalım. Selahattin Demirtaşlara, Gültenlere, Figenlere ve zindanda direnenenlere selam olsun. Yezid yezid olmakta ne kadar kararlıysa, inat ediyorsa biz de Hasan, Hüseyin olmak için inat edeceğiz' dedi.

Haksızlıklara karşı birlik olunması gerektiğini bildiren Baydemir konuşmasına şöyle devam etti:

'Bir inancın mensuplarına akıl vermek haddime değil, ancak bu ortamdan feyz alırım. Anadolu'dan Mezopotamya'ya kadar halkların inançları yüz yıldan beri yok edilmeye çalışılıyor. Aslında Kerbela hiç durmadı. Dersim'de, Madımak'ta, Koçgiri'de, Cizre'de bodrumlarda Kerbela devam etti. Nedeni de bir olamadığımız içindir. Bizim birbirimizden hiçbir farkımız yok. Pir Sultanlar, Hacı Bektaşlar, Seyid Rızalar bu uğurda bedel ödedi. Tahribatları kapatmak için sadece söz değil, icraat da gerekiyor. Yezid'e inat hep gülümseyelim. Yüreğimizdeki buluşmayı hiç eksik etmeyelim. Sürgünde yaşayan insanlar olarak yaşadığımız coğrafya ile köprü olma vazifesini sürdürmek bizim biraraya gelmemizin de bir nedenidir. '

Baydemir ayrıca 'Özgürlük ve kardeşlik için kendini adayan Demirtaş'a buradan binlerce selam olsun. Gün gelecek onları özgür koşullarda kucaklayacağız. Onlar özgür oluncaya kadar da kendimizi özgür hissetmeyeceğiz' dedi.

Hamburg Alevi Toplumu Başkanı Cengiz Orhan da, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker hakkında açılan davaya 26 Şubat tarihinde İstanbul'da devam edileceğini hatırlatarak, Öker hakkında yurtdışı yasağı kararı kaldırılıncaya kadar mücadelelerini devam ettireceklerini bildirdi. 

SÜHEYLA KAPLAN / HAMBURG