Geleneksel dil kursu anlayışının dışına çıkarak internet tabanlı eğitim programlarıyla dünyanın dört bir tarafındaki uluslararası öğrencilere ulaşan İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi uzman akademisyenlerden oluşan ekibiyle ilk defa Yunanistan’da farklı şehirlerden başvuran Türkçe meraklılarına online Türkçe sertifika sınavlarını gerçekleştirdi.

Perugia Dil Kursu ile birlikte organize edilen online Türkçe sertifika sınavlarına eş zamanlı olarak Atina, Selanik, Gümülcine, İskeçe, Dedeağaç, Larissa gibi büyük şehirler ile Midilli Adası, Sakız Adası, Girit Adası, Rodos Adası ve Kıbrıs Rum kesimi gibi farklı bölgelerden birçok öğrenci katıldı.

Pandemi Türkçe İçin Bir Avantaja Dönüşmekte

İÜ Dil Merkezi tarafından gerçekleştirilen online sınavlara akademisyenler, diplomatlar, iş adamları, turizm sektöründe çalışanlar, devlet memurları, subay ve polisler, öğretmenler, avukatlar, özel sektörde farklı branşlarda çalışanlar, yazarlar, gazeteciler, bankacılar, her yaş grubundan öğrenciler, ev hanımları, emekliler, müzisyenler gibi farklı meslek gruplarından toplam 157 öğrenci katıldı. Katılımcılar sınavdaki performanslarına göre farklı seviyelerde sertifika almaya hak kazandı. 2012 yılından beri Yunanistan’da sınav yapan İÜ Dil Merkezi her yıl 400 öğrenciye farklı şehirlerde yapıyordu. Pandemi sebebiyle çevirimiçi fırsatlar ortaya çıktığını belirten Merkez Başkanı Doç.Dr. Mehmet Yalçın Yılmaz “Artık Türkçe’yi dünyanın her yerinden öğrenmek mümkün, Kolombiya’dan Malezya’ya kadar öğrenci ilgisiyle karşılaşmaktayız ve pandemi süreci Türkçenin yayılması için avantaja dönüşmekte” dedi

Özellikle adalarda ve küçük yerleşim bölgelerinde ikamet eden yaşları 14 ile 70 arasında olan öğrenci ve katılımcının girdiği online sınavlar sayesinde, katılımcılar seyahat etme zorunluluğu olmadan Türkçe sınavlarına girme imkânına sahip oldu. Pandemi sebebiyle hayata geçirilen online sınav Türk dili ve kültürüne olan ilginin de bir göstergesi oldu.

Bakanlıktan iltica uyarısı: Öğretmenler yurt dışına kaçıyor Bakanlıktan iltica uyarısı: Öğretmenler yurt dışına kaçıyor

Online Türkçe eğitimi sürecinde de kısa süre içerisinde takip ve tercih edilen bir eğitim kurumu olmayı başaran İstanbul Üniversitesi Dil Merkezinin en çok tercih edilen programları arasında yer alan “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı”na online olarak katılım mümkün. Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve yurtdışından katılımcıların yer aldığı sertifika programı, bu alanda uzman akademisyenler tarafından sunulan teorik ve uygulamalı eğitimleri kapsıyor. Sertifika programlarına başvurular İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi web sitesi üzerinden kolay bir şekilde yapılabiliyor.

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezinde İngilizce, İspanyolca, Almanca, Rusça, Arapça, Korece gibi diğer yabancı dillerin eğitimlerini de almak mümkün.

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi tarafından sunulan online eğitimler hakkında daha fazla bilgiye ve yapılan çalışmalara https://dilmerkezi.istanbul.edu.tr/tr/_ web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.