Almanca ve Türkçe dillerinde Almanya'nın Köln kentinde Öykü ve Şiir dalında düzenlenen ödüllü yarışma ile “göç sürecinde yaşananlara, göçmenler ve göç ülkesi insanı bakış açısıyla, edebiyatın gücüyle kayıt düşerek bu tarihselliğin gelecek kuşaklara aktarımına katkıda bulunmak” amaçlanıyor.

Öykü ve Şiir dalındaki yarışma 30 Haziran 2021 tarihine kadar sürecek ve sonuçlar 30 Ekim 2021 tarihinde, İş Gücü Anlaşmasının 60. yılında Köln’de yapılacak ödül töreninde kamuoyuna açıklanacak.

Jüri üyeleri arasında akademiyen yazar Berin Uyar, yazar Kemal Yalçın, yazar Yücel Feyzioğlu, yazar İsmail Kaplan, siyasetçi Dr. Lale Akgün, yazar Doğan Akhanlı, gazeteci Osman Okkan, şair Molla Demirel ile Prof. Dr. Kemal Bozay'ın bulunduğu 25 araştırmacı, akademisyen, yazar, çevirmen ve şairin yer bulması dikkat çekti.  

Jüri üyelerinin sayının korona koşullarında meydana gelebilecek aksamalar nedeniyle ve değerlendirmede daha doğru sonuçlara ulaşabilme düşüncesiyle yüksek tutulduğu bildirildi.

Yarışmada derece alan ve yayımlanmaya değer görülen eserler, ayrıca kitap olarak yayımlanacak. Alman Dışişleri Bakanlığıyla yapılan görüşmelere bağlı olarak, Türkiye’de Bakanlığın partner kuruluşlarında bu kitaplarla ilgili okumalar ve etkinlikler düzenlenmesi de amaçlanıyor. Ürünlerin Türkçe ve Almanca olarak kaleme alınabileceği yarışmaya ilgi duyanlar için başvuru adresi şöyle:

Dünya Verlag e. K., Neumarkt 41-43, 50667 Köln.

Ayrıntılı bilgi “www.dunya-verlag.de” adresinden alınabiliyor.

74'üncü Frankfurt Kitap Fuarı törenle başladı 74'üncü Frankfurt Kitap Fuarı törenle başladı

İşte Türkiye’den Göçün 60. yılı Edebiyat Yarışması'nın jüri üyeleri: