Europol’den yapılan açıklamaya göre, Hamburg ve Zürih'te şubesi bulunan Yukarı Bavyera'daki Trauenstein merkezli iki şirket, İspanya’da kayıtlı tedarikçi bir firmadan 10 milyon adet tıbbi maske almak için iletişime geçti.

Trauenstein Savcılığı'ndan edinilenın bilgilere göre, Kuzey Ren Vestfalye eyalet hükümeti ve iki ayrı firma tıbbi maske almak için dolandırıcıların hesabına bir bölümü ön ödeme olmak üzere toplam 17 milyon Euro havale etti. Alman şirketi, 52 TIR’lık sevkiyatın güvenliğini sağlamak için de polisle irtibata geçti.

Herşey teslimatın zamanında yapılmaması üzerine farkedildi. 30 Mart'ta Trauenstein'deki firma müdürünün şikayeti ile harekete geçen Europol yetkilileri, dolandırıcıların yurt dışındaki hesaplarına müdahele ederek ödemeyi zamanında bloke etti.

Europol, İsviçre ve Almanya’daki iki şirkete 17 milyon Euro’luk tıbbi maske satarak dolandırıcılık yapan 2 şüphelinin Hollanda’da yakalandığını duyurdu.

NRW sağlık bakanı (CDU) Karl-Josef Laumann olay sonrası Alman Haber Ajansı'na (dpa)yaptığı açıklamada eyalet hükümetinin herhangi bir maddi kaybının olmadığını ifade etti.

Europol, geçen haftalarda yayımladığı raporda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tıbbi maske ihtiyacını fırsata çevirmek isteyenlere karşı dikkatli olunması çağrısında bulunmuştu.