Mehmet Tanlı / Ahlen

Kuzey Ren-Vesfalya eyaletinde 15 bine yakın Türkiye kökenlinin yaşadığı 200 bin nüfuslu Hamm’daki bir okulda “aşı merkezi” açılıyor.

Aşı ile ilgili tartışmalar sürerken Kuzey Ren Vesfalya (NRW ) Başbakanı Armin Laschet, katıldığı bir programda “Aşılar ücretsiz olmalı. Benim bilgime göre de yüzde 99.9 ücretsiz olacaktır” dedi.

OKUL SALONU AŞI MERKEZİ OLACAK

Hamm Belediyesinden yapılan açıklamaya ve yerel Westfaelischer Anzeiger gazetesinin haberine göre Marker Allee 20, 59063 adresindeki Gesamtschule okulunda, spor salonları aşı merkezi olarak kullanılacak.

Hamm'deki Korona aşı Merkezi'nin Aralık ayı ortasında tamamlanması planlanıyor.

Hamm'daki Türkiye kökenliler için önemli olan bu bilgiyle aşılamanın kısa bir süre sonra başlayacağı kesinleşmiş oldu.

Korona Aşı Merkezi 15 Aralık 2020 de tam hazır olacak ve Belediye bu merkezin birkaç ay boyunca faaliyette kalacağını duyurdu. Devamla koridorlarda da düzinelerce insan aşılanacak. İlk aşılama aşaması tamamlanır tamamlanmaz, aşılar daha sonrada aile hekimleri tarafından muayenehanelerinde yapılacak.

AŞILAMA İLK KEZ YAPILACAK

Korona aşısı 14 günlük bir zaman aralığı ile iki aşamalı olarak yapılacak. Aşı gruplar halinde yapılacak. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, amaç aşılamanın hızlı bir şekilde tamamlanarak uzun insan kuyruklarının oluşturulmamasıdır.

Bu Aşılama merkezine ek olarak, yatalak olan hastaların kaldıkları yerlere de gezici-mobil aşılama ekipleri gidip bu insanları aşılayacaklar.

AŞILAR ÜCRETSİZ OLACAK

Kuzey Ren Vesfalya (NRW ) Başbakanı Armin Laschet’e katıldığı bir sabah programında bir WDR dinleyicisi tarafından vatandaşların aşı için bir ücret ödemek zorunda olup olmayacakları sorulduğunda, ‘’Aşılar ücretsiz olmalı. Benim bilgime göre de yüzde 99.9 ücretsiz olacaktır’’ dedi.