İsrailli şarkıcı "Özgür Filistin" sloganı ile protesto edildi İsrailli şarkıcı "Özgür Filistin" sloganı ile protesto edildi

Neues Deutschland gazetesi, sığınmacıları AB’ye göndermeme karşılığında Türkiye’ye para verilmesini şu sözlerle eleştiriyor:

"Başbakan Angela Merkel ve İtalyan mevkidaşı Mario Draghi Berlin ziyareti sırasında adeta bir siyasi rüya çift görüntüsü verdi. (...) Göçün varış ülkesi olarak İtalya ve hedef ülkesi olarak Almanya, AB'yi bu duruma karşı daha güçlü bir şekilde yanlarına çekebilme hedefine kilitlendiler. Kuzey Afrika'daki 'güçlü varlığının' buna katkıda bulunmasını umuyorlar. AB bunun için, salt maddi olmayan yüksek bir bedel ödüyor. Kapı bekçisi milyarlarca dolarlık ödenek alırken, bunlardan hiçbirinin yansımadığı milyonlarca mülteciye hiç yararı dokunmuyor. Bu nedenle AB, örneğin Putin veya Lukaşenko'nun aksine, Erdoğan'a yönelik eleştirileriyle pencereden çok da fazla sarkmıyor. Çünkü AB, 2016 yılında Ankara'ya şantaj fırsatı tanıyarak, insan haklarını satışa çıkardı.” (Kaynak: Deutsche Welle)