Almanya'da NDR ( Norddeutsche Rundfunk) televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Sabine Rossbach hakkında ‘adam kayırma’ suçlamasında bulunuldu.

Morgenpost'ta yer alan habere göre Rossbach’ın, kızına ait PR şirketinin müşterileriyle ilgili haberlere NDR’deki farklı programlarda yer verilmesini sağladığı iddia ediliyor.

Türk kardeşlerin satın aldığı sokağa 'kayyum' tartışması Türk kardeşlerin satın aldığı sokağa 'kayyum' tartışması

Geçen hafta da yine NDR'de iki üst düzey yönetici (Norbert Lorentzen ve Julia Stein) haklarındaki soruşturma açılarak bu zaman zarfında tüm görevlerinden geçici olarak uzaklaştırılmışlardı. Haftalık çıkan Stern dergisi, Lorentzen ve Stein hakkında, "çeşitli eleştirel içerikli haberlerde söylemi yumuşatan ifadeler" kullanılması gerekçelerini ileri sürmüştü. 

NDR’deki ‘Hamburg Journal’ adlı programın editör kadrosunun üyeleri ise genel yayın yönetmeninden gelen bazı e-mail’lere dikkati çekti. Rossbach’ın, PR şirketi sahibi kızından kendisine gelen ve “Yapmalıyız” ve “Bu haber yayınlanmalı” gibi talepler içeren e-mailleri editörlere yönlendirdiği ifade edildi. Sabine Rossbach suçlamaları reddetti.