Almanya Başbakanı Olaf Scholz Nazi toplama kampı Auschwitz'in kurtarılışının yıldönümü nedeniyle Nasyonal Sosyalizm kurbanlarını andı.

Milyonlarca Yahudi'nin yanı sıra Nazi rejimi karşıtı komünistler ve farklı cinsel eğilimleri bulunanların katledildiği Auschwitz Toplama Kampı Sovyet Kızıl Ordusu tarafından 27 Ocak 1945 tarihinde kurtarılmıştı.

Scholz, Cuma günü Twitter'dan yaptığı açıklamada "Masumca öldürülen altı milyon Yahudi'nin acısı unutulmadı, hayatta kalanların acısı da öyle" ifadesini kullandı. Başbakan mesajında, "Bir daha asla ilkesinin gelecekte de devamını sağlayabilmek için, Holokost Anma Günü'nde tarihi sorumluluğumuzu hatırlıyoruz" diye yazdı.

Deutsche Welle'nin aktardığı habere göre, Federal Meclis Başkanı Bärbel Bas da, Uluslararası Holokost Günü vesilesiyle Federal Meclis'te düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, "Nasyonal Sosyalist normlara uymayan herkes korku ve güvensizlik içinde yaşadı" dedi.

"Geçmişte işlenen suçlarla yüzleşmek ve zulme uğrayan herkesin hikayesini anlatmak her neslin görevidir" diye konuşan Federal Meclis Başkanı Bas, bugüne ilişkin olarak da, eşcinsellere yönelik ayrımcılığa daha yakından bakılması çağrısında bulundu.

Nasyonal Sosyalizm kurbanları 1996 yılından bu yana kampın kurtarıldığı tarih olan 27 Ocak'ta Uluslararası Holokost Günü çerçevesinde anılıyor.

Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu