26 Ekim 2021'den bu yana PEN Almanya başkanlığını yürüten Deniz Yücel, 15 Mart 2022 tarihinde Köln Lit.Cologne Edebiyat Festivali'nin bir etkinliğinde, Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesini ve NATO'nun savaşa daha güçlü müdahale etmesi çağrısında bulunmuştu.

Yücel'in bu açıklaması tartışmaları başlatarak önceki 5 başkandan sert tepki gelmiş ve Deniz Yücel'in istifası istenmişti.

AZİL OYLAMASI SONRASI İSTİFA ETTİ

PEN Almanya başkanlığını geçtiğimiz yılın Ekim ayından beri yürüten gazeteci ve yazar Deniz Yücel bu görevinden istifa etti.

Gotha kentinde, hakkında azil oylamasının da yapıldığı genel kurulda konuşan Deniz Yücel, başkanlığın yanı sıra PEN Almanya üyeliğinden de ayrıldığını açıkladı. 

Azil oylaması sonrası 73'e karşı 75 oy alarak çok az bir farkla azledilmekten kurtulan Yücel, PEN Almanya başkanlığı ile üyelikten istifa ettiğini açıkladı. 

5 ESKİ BAŞKAN İSTİFASINI İSTEMİŞTİ

15 Mart 2022 de katıldığı Köln Lit.Cologne Edebiyat Festivalinin açılış etkinliğinde Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesini ve NATO'nun savaşa daha güçlü müdahale etmesi çağrısında bulunan Deniz Yücel için Almanya PEN'in beş eski başkanı (Gert Heidenreich, Christoph Hein, Johano Strasser, Josef Haslinger ve Regula Venske.) açık bir mektup yazarak PEN Almanya başkanlığından istifa etmeye çağrılan Yücel'i, yetkilerini aşmak, PEN tüzüğüne aykırı hareket ve polemik yaratmakla suçlamışlardı.

Köln'deki etkinlikte kadın moderatörün "Ukrayna üzerindeki hava sahası kapatılmalı mı?" şeklindeki sorusuna Deniz Yücel, "iyi bir fikir olur" yanıtını vererek NATO'nun savaşa daha güçlü müdahale etmesi çağrısında bulunmuştu. 

'GERİ ADIM ATMAYACAĞIM' DEMİŞTİ

Üç ülke uyardı: Türkiye'de saldırı riski artıyor Üç ülke uyardı: Türkiye'de saldırı riski artıyor

İstifa çağrıları sonrası ise Deutschlandfunk'a bir açıklamada bulunan Yücel, geri adım atmayacağını ve istifa etmeyeceğini belrterek 'Barış ve insanlık yararına konuştuğunu,' gerektiğinde bunu yapmaya devam edeceğini ve Ukrayna'nın askeri olarak desteklenmesi gerektiğine inandığını vurgulayarak, ''Ukrayna ile dayanışma aynı zamanda Ukrayna ile askeri dayanışma anlamına da geliyor.'' ifadelerini kullanmıştı.