Sığınmacılarla ilgili Kuzey Almanya Radyosu’na (NDR) bir demeç veren Prien’in, siyahi kökenli Yeşillerli Sosyal İşler Bakanı Aminata Toure’yle ilgili, “Aminata Toure’nin kendi kaçış hikâyesinden etkilenmesi doğaldır. Ama sonuçta politikacı olarak kendi kaderinden bir parça uzaklaşıp, biraz acı verici de olsa alınan kararları desteklemesi gerekir” dedi.

Bu açıklamaya ‘ırkçılık’ suçlamasıyla tepki gösterildi. SPD Schleswig Holstein Teşkilatı Başkanı Serpil Midyatlı, Toure’nin, anne ve babası 1991 yılında Mali’deki darbenin ardından Almanya’ya sığındıktan bir yıl sonra Neumünster’de dünyaya geldiğini hatırlatırken, “Prien, bu yaklaşımıyla günümüzdeki ırkçılığın nasıl olduğunu ortaya koydu” dedi. Toure’nin doğma büyüme Schleswig Holsteinlı olduğunu belirten Midyatlı, Prien’e özür dileme çağrısında bulundu.

CHP'nin 'yurt dışı örgütlenme çalıştayı' İstanbul'da yapılacak CHP'nin 'yurt dışı örgütlenme çalıştayı' İstanbul'da yapılacak

Schleswig Holstein Yeşil Gençlik Teşkilatı Başkanı Johanna Schierloh da Bakan Prien’in, Yeşiller’li Bakan Aminata Toure’den özür dilemesini istedi. Aynı zamanda, “Eyalet hükümeti, Karin Prien’in okullarda öğrencilerin eğitiminden sorumlu bir bakanlık için uygun isim olup olmadığını yeniden değerlendirmeli” dedi.