Eski Almanya Başbakanı Merkel'in (CDU) eski danışmanlarından Christoph Heusgen, görev süresi boyunca Rusya politikasındaki hataları kabul ettiğini açıkladı.

İspanya Savunma Bakanı: İsrail gerçek bir soykırım yapıyor İspanya Savunma Bakanı: İsrail gerçek bir soykırım yapıyor

Heusgen, 'Welt am Sonntag'a verdiği demeçte, "Kuzey Akım 2 boru hattından hiçbir zaman gaz akmadı, ama bana sorarsanız - evet, geçmişe bakıldığında bu bir hataydı" dedi.

Heusgen, federal hükümetin 2015 yılında Alman-Rus boru hattı projesi lehine karar verdiğini, çünkü Japonya'nın Fukushima kentindeki reaktör kazasından sonra nükleer enerjiyi hızla aşamalı olarak sonlandırmak istediklerini ve Rus gazının o anki en hızlı ve en ucuz çözüm olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz sene Münih Güvenlik Konferansı Başkanlığı’nı da üstlenen Heusgen, Almanya’nın Ukrayna’ya Leopard tankları göndermesini de istedi.

Heusgen, Ukrayna savaşını göz önünde bulundurarak mevcut federal hükümeti direnişinden vazgeçmeye ve Leopard ana muharebe tanklarını Kiev'e teslim etmeye çağırdı. Siyaset bilimci Münkler, Ukrayna'ya ağır silahların teslim edilmesini de savundu. Berlin'deki Humboldt Üniversitesi'nden fahri profesör, Deutschlandfunk'ın “Haftanın Röportajı”nda, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşta yenilmesinin Başkan Putin'e Rus imparatorluğunu eski sınırlarına geri döndürme girişimleri için bir plan sağlayacağını söyledi. Bu, kaçınılmaz olarak bir "savaşlar dünyasına" yol açacak ölümcül bir işaret olacaktır, dedi.