G-20 ve AB liderleriyle telekonferans görüşmesi üzerine bilgiler veren Angela Merkel (CDU), gazetecilrn telefonla sorularını yanıtladı.

Merkel, şunları söyledi: “Burada çok açık bir şekilde şunu söyleyeyim, şu anda önlemleri gevşetmeyi konuşma aşamasına daha gelmedik. Sayılara baktığımızda yeni enfeksiyonların halen çok yükselmekte olduğunu görüyoruz. Biz önlemleri sağlık sistemimizin kapasitesini aşmaması yönünde şekillendirmeliyiz. Önlemleri daha pazartesi günü uygulamaya koyduk. Sonucu görebilmek için en az 10 gün geçmesi gerekiyor. Virüsün 5-14 gün kuluçka dönemi var. Bunun için sizlerden sabır diliyorum.”

MERKEL'E AŞI YAPAN DOKTORUN KORONAVİRÜS TESTİ POZİTİF ÇIKMIŞTI

Bir süre önce kendisine aşı yapan doktorun koronavirüs testi sonucunun pozitif çıkması üzerine pazar gününden beri evde olan Almanya Başbakanı Merkel, karantina günlerini ise böyle anlattı: “Karantinada birebir insan ilişkisinin eksikliğini hissediyorum. Çok çalışıyorum. Çok sayıda görüntülü ve telekonferans görüşmeleri yapıyorum. Bütün gün bir aletin önünde oturup başkalarıyla sanal ortamda konuşuyorum. İnsan ilişkisi eksik. Örneğin Bakanlar Kurulu’nda olup bakanlarla yüz yüze görüşmeyi çok isterdim. Çok farklı bir durum bu. Ama karantina günlerinin sonuna yaklaştığım için de çok mutluyum.” 

HİÇBİR ÜLKE KRİZİN ALTINDAN TEK BAŞINA ÇIKAMAZ

Merkel, AB ve G-20 olarak korona krizine karşı ortak hareket etmekte kararlı olduklarını belirtti ve “Hiçbir ülke böyle bir krizin altından tek başına çıkamaz. Bu kriz, 2008 bankalar ve mali krizinden çok daha ağır” dedi.