2021 yılının Nisan ayında İstanbul‘da dünya prömiyerini yapan Marx ve Engels’in eseri Komünist Manifesto, "Manifesto" oyunuyla Almanya turnesi kapsamında 02-12 Haziran tarihleri arasında 6 farklı şehirde sahnelenecekti.

Alman Başkonslosluğu tarafından vize başvurularına herhangi bir yanıt verilmediği için 'Manifesto'nun Almanya turnesi ipal edildi.

Başrolünde Cansu Fırıncı'nın oynadığı, Harun Güzeloğlu'nun (Oyun Sandalı) uyarlayıp yönettiği Manifesto oyunu, 02-12 Haziran tarihleri arasında Almanca altyazıyla izleyicileriyle buluşacaktı.

Oyun Sandalı tiyatro topluluğunun sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, vize başvurusunun yanıtsız bırakılması nedeniyle Almanya turnesinin belirsiz bir tarihe ertelemek zorunda bırakıldığı ifade edildi ve Almanya Konsolosluğu’na tepki gösterildi.

"Alman Konsolosluğu’nun üst düzey temsilcilerini bilgilendirmemize rağmen vize başvurumuz yanıtsız bırakılarak 02-12 Haziran tarihlerindeki turnemiz fiilen engellenmiştir" denilen açıklamada "İki Alman’ın 150 yıldan bu yana dünyanın tüm dillerine çevrilmiş ve en çok okunan eserinin Türkiyeli sanatçılar tarafından Almanya’da seyirciyle buluşturulacak olması mı yol açmıştır bu engellemeye? Yoksa Bilimsel Sosyalizm’in Almanya sahnelerinde seyirciye ulaşacak olması mı? Takdiri kamuoyuna bırakıyoruz" denilirken "Avrupa’da bir heyula hâlâ kol geziyor. Marx ve Engels’in Manifesto’sunun heyulası! Yakında Almanya’daki seyircilerimizle buluşmak üzere!" ifadeleri kullanıldı.

Başrol oyuncusu Cansu Fırıncı da sosyal medya hesabından "Almanya'nın altı farklı sahnesinde gerçekleştireceğimiz Manifesto oyunumuzun turnesini Alman Konsolosluğu tarafından vize işlemlerimizin sürüncemede bırakılmasından ötürü ertelenmek zorunda kaldık. Ömrünün 25 senesini Almanya'da madenlere vermiş madenci bir dedenin torunu olarak gerekli açıklamaları video ile yaptım. Takdir kamuoyunun" diyerek Instagram'da bir açıklama ile bir de video paylaştı:

Oyunun sahneleneceği turne takvimi şöyleydi:

3 Haziran Cuma Saat 20.00 Bremen, Bürgerzentrum

5 Haziran Pazar Saat 17.00 Köln, Urania Theater

6 Haziran Pazartesi Saat 20.00 Rüsselsheim, Immanuel Kant Schule

Mizah yazarı Erdinç Utku Duisburg'a geliyor Mizah yazarı Erdinç Utku Duisburg'a geliyor

9 Haziran Perşembe Saat 20.00 Essen, Katakomben Theater

10 Haziran Cuma Saat 20.00 Nürnberg, Objektif Theaterhaus

11 Haziran Cumartesi Saat 20.00 Berlin, Theater28