İmamoğlu, “kardeş şehir” anlaşmasının 35’inci yıl dönümünde Berlin'de İmamoğlu, “kardeş şehir” anlaşmasının 35’inci yıl dönümünde Berlin'de

Almanyada Federal Anayasa Mahkemesi, mahkûmlara ödenen düşük ücretlerin, mağdurların yeniden sosyalleşmesi için etkili bir konsept kapsamında olmadığı takdirde anayasaya aykırı olduğu kararını verdi. 

Bavyera Ve Kuzey Ren-Vestfalya’daki iki mahkûm, cezaevindeki çalışmaları karşılığında aldıkları düşük maaşlara karşı dava açmıştı. Mahkûmlar için saat ücreti, niteliklerine bağlı olarak 1.37 Euro ile 2.30 Euro arasında değişiyor. Bazıları bu parayı aile üyelerine destek olmak ya da borçlarını ödemek için kullanıyor. Anayasa Mahkemesi, mahkûmların kazandıkları parayla yeniden sosyalleşme hedeflerine ulaşmasının mümkün olması gerektiğini vurguladı. Ancak mahkeme, mahkûmlar için uygun bir ücretin ne kadar yüksek olması gerektiğini belirtmedi. Mahkeme, Bavyera ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletlerinin 2025 yazına kadar yeni bir yasal düzenleme yapmasını istedi.

Federal Anayasa Mahkemesi, mahkûmlara ödenen düşük ücretlerin, mağdurların yeniden sosyalleşmesi için etkili bir konsept kapsamında olmadığı takdirde anayasaya aykırı olduğu kararını verdi. Bavyera Ve Kuzey Ren-Vestfalya’daki iki mahkûm, cezaevindeki çalışmaları karşılığında aldıkları düşük maaşlara karşı dava açmıştı. Mahkûmlar için saat ücreti, niteliklerine bağlı olarak 1.37 Euro ile 2.30 Euro arasında değişiyor. Bazıları bu parayı aile üyelerine destek olmak ya da borçlarını ödemek için kullanıyor. Anayasa Mahkemesi, mahkûmların kazandıkları parayla yeniden sosyalleşme hedeflerine ulaşmasının mümkün olması gerektiğini vurguladı. Ancak mahkeme, mahkûmlar için uygun bir ücretin ne kadar yüksek olması gerektiğini belirtmedi. Mahkeme, Bavyera ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletlerinin 2025 yazına kadar yeni bir yasal düzenleme yapmasını istedi.