31 yaşındaki Alman lotodan 98 milyon Euro kazandı 31 yaşındaki Alman lotodan 98 milyon Euro kazandı

Demiryolları ve Ulaşım Sendikası EVG, Berlin’de yaptığı açıklamada, “Fulda’da mutabık kalınan taleplerin arka planında, özellikle 27 aylık sürenin açıkça çok uzun olduğuna ve teklif edilen ücret artışının çok düşük ve çok geç olduğuna karar verildi” dedi.

EVG’nin federal yönetim kurulunun nasıl bir yol izleneceğine önümüzdeki günlerde karar vereceği belirtildi. Ancak süresiz grevlere ek olarak, arabulucu komisyona gidilmesinin de opsiyon olabileceği belirtildi. Bu durumda bir ya da daha fazla arabulucu anlaşmazlığa düşen taraflar arasında uzlaşma bulmaya çalışacak. Benzer bir tahkim heyeti, birkaç hafta önce kamu sektöründeki ücret anlaşmazlığına da çözüm yolunu açmıştı. EVG, şubat ayının sonundan bu yana onlarca demiryolu şirketiyle toplamda yaklaşık 230 bin işçinin ücret ve maaşlarının artırılması için müzakereler yürütüyor. Müzakerelerin odak noktasını, bu işçilerin 180 bininin istihdam edildiği Deutsche Bahn (DB) ile yapılan müzakereler oluşturuyor.

DEMİRYOLU VE ULAŞIM SENDİKASI: AYLIK 650 EURO DAHA FAZLA ÜCRET

Demiryolu ve Ulaşım Sendikası EVG, başlangıçta tüm işçiler için aylık 650 Euro daha fazla ücret ve 12 ay süreli toplu sözleşme talebiyle toplu sözleşme görüşmelerine başlamıştı. Mayıs ayının sonunda yapılan görüşmelerde Alman Demiryolları / Deutsche Bahn (DB), iki yıllık bir süre zarfında alt ücret grupları için birkaç adımda yüzde 12 artış sözü verdi. Orta ücret gruplarında toplamda yüzde 10, üst ücret gruplarında ise yüzde 8 daha fazla zam önerdi. Öneriye göre artışın ilk aşaması bu yıl gerçekleşecekti. Ayrıca, toplam 2 bin 850 Euro tutarında, vergi ve katkı payından muaf olacak bir enflasyon telafisi ikramiyesi verilmesi de öneriler arasındaydı.