Brezilya Devlet Başkanı Lula Inacio Lula da Silva, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun aşırı sağcı yönetimini ülkenin en büyük yerli bölgesi Amazon’larda insani krize sebep olarak Yonamami halkına soykırım uygulamakla suçladı.

The Guardian’da yer alan habere göre, Lula da Silva, hafta sonu Amazon Ormanları’nın bulunduğu Roraima eyaletini ziyaret etti. Lula burada, hükümetin ihmali ve kaçak  madencilik kaynaklı patlamalar sonrası toprakları koruyan Yanomami halkıyla görüştü.

The Wall Street Journal: İsrail, Gazze'yi ikiye bölüyor The Wall Street Journal: İsrail, Gazze'yi ikiye bölüyor

Lula, ziyaret sonrası attığı tweet'te, “Bir insani krizden daha fazlasını, Roraima’da gördüğüm bir soykırımdı. Brezilya halkının çektiği acılardan etkilenmeyen bir hükümet tarafından Yanomami'ye karşı önceden tasarlanmış bir suçtu” yazdı.

Lula hükümetinin Adalet Başkanı Flavio Dino, Yanomami halkının yaşadığı soykırım suçlarıyla ilgili soruşturma başlatılacağını açıkladı.

Lula’nın gezisi öncesi açlıktan zayıf kalmış Yanomami çocuk ve yetişkinlerinin fotoğrafları ortaya çıkmış, yaklaşık 30 bin kişiden oluşan yerli halkın içinde olduğu sağlık krizi gözler önüne serilmişti.

1 Ocak'ta Devlet Başkanı seçilen Lula, aşırı sağcı selefini Bolsonaro'nun 2019-2022 hükümeti sırasında yerli toplulukları terk etmekle ve Portekiz büyüklüğündeki Yanomami yerleşim bölgesini sular altında bırakan binlerce kaçak madenciyi cesaretlendirmekle suçladı.