Almanya'nın en açık sözlü politikacılarından kabul edilen ve en çok izlenen TV kanallarının vazgeçilmez konuğu Sahra Wagenknect, Essen'de dün yapılan toplantıda 127 oy alarak Eylül 2021'de gerçekleşek olan Federal Meclis seçimleri için, NRW eyaletinde partisinin liste başı adayı seçildi.

Toplantı öncesi parti yönetiminden birkaç üye tarafından Sol Partili politikacının, Federal Meclis için liste başı adaylığından vazgeçmesi istenmişti. Gerekçe olarak ise, Wagenknecht'in haftaya Çarşamba günü resmen yayımlanacak olan "Die Selbstgerechte" (Kendini Beğenmişler) adlı kitabında Sol Parti'ye yönelik yaptığı eleştirilerden bir bölümünün Twitter'da paylaşılarak, Wagenknecht'in 'ırkçı ve sağcı' şeklinde suçlanmasıydı.

YENİDEN LİSTE BAŞI ADAYI SEÇİLDİ

Sahra Wagenknecht'in Kuzey Ren-Vestfalya'daki liste başı adaylığı açıklandıktan sonra iki karşı adayın ortaya çıkması sürpriz olarak değerlendirilmişti. Dün gerçekleşen oylamada Wagenknecht 127 oy alırken, Köln'den karşı aday olan Angela Bankert'e 58 oy çıktı. Wagenknecht'i yeni kitabındaki bazı bölümleri konuşmasında sert bir dille eleştiren Münster'den iklim aktivisti Hannah Harhues ise 12 oy aldı. 11 delege çekimser kaldı

"KİTAPTAN YAPILAN ALINTILAR BAĞLAMINDAN KOPARILDI"

Wagenknecht, bir grup parti delegesinin sert eleştirisini "Kitabım solla hesaplaşmıyor" şeklinde bir kez daha reddetti. Kitapta yazdıklarının daha güçlü bir sol için bir öneri olduğunu belirten Wagenknecht'in konuşmasında, "Şu anda federal hükümetin yanlış politikasından kazanç sağlamayan tek muhalefet fraksiyonu Sol Parti" eleştirisi dikkat çekti Wagenknecht, "Önerilerinizi paylaşmak zorunda değilsiniz. Bununla birlikte, mümkün olmayan şey, bağlamından koparılmış, hatta tahrif edilmiş alıntılarla görüşlerin çarpıtıldı." dedi.

WAGENKNECHT: BANA IRKÇI DİYENLER HASTADIR

Konuşmasında partilileri eleştiren Wagenknech, "Birbirine böyle davranılmamalıdır" dedi. Kendisine yönelik 'ırkçı' ve 'sağcı' suçlamalarına da yanıt veren Wagenknecht, “Duyulanlara inanmak mümkün değildir. Sağcı hatta ırkçı görüşleri temsil ettiğimi okumak zorunda kalırsam - merak ediyorum bazıları ne yazdığımı biliyor mu? Bir İranlının kızı olarak, ayrımcılığın nasıl bir his olduğunu bana açıklamanıza gerek yok. Irkçı olduğumu ima etmek, iğrenç olduğu kadar, hastalıklı bir düşüncedir." dedi. Konuşmasını "Toplantılarım sırasındaki güvenlik korumalarının aşırı sağa karşı olduğu da bilinmelidir" ifadesi ile sonlandırdı.

Alman yetkili: Antakya'da evlerin yüzde 85'i yıkılmış Alman yetkili: Antakya'da evlerin yüzde 85'i yıkılmış

SERT ELEŞTİRİLERİ DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Wagenknecht, bir süre önce de Sol Parti'yi “Tıpkı Avrupa'daki diğer birçok sol partiler gibi, giderek, daha çok bir akademik parti haline geldikç Ne yazık ki, Avrupa genelindeki sol partiler son yıllarda daha iyi eğitimli ve gelir düzeyi iyi olanların partileri durumuna geldiler" demişti. Eleştirileri ile parti çizgisinden uzaklaşmıyor musunuz? şeklindeki bir soru üzerine de; "Partiye yabancılaşmıyorum, tersine, bence yanlış gittiğine ve seçmenlerimizi kaybetmemize sebep olan şeyleri eleştiriyorum" yanıtını vermişti.