Dünyanın saygın referans gazetelerinden biri olan ve 30’dan fazla ülkede yayımlanan Le Monde diplomatique, Türkçe sayısıyla bayilerdeki yerini aldı.

48 sayfa olarak yayımlanan Le Monde diplomatique Türkçe’nin ilk sayısında, gazetenin Fransızca orijinalinde yayımlanan makalelerin çevirilerinin yanı sıra, Türkiye’den özel haber ve analizler de yer alıyor.

Almanya: Medya mensuplarına yönelik şiddet sürüyor Almanya: Medya mensuplarına yönelik şiddet sürüyor

Le Monde diplomatique Türkçe, Cumhuriyet gazetesinden ayrılan başarılı isimler tarafından çıkarılıyor. Genel Yayın Yönetmenliği'ni Aykut Küçükkaya'nın yaptığı Le Monde diplomatique Türkçe'nin Yayın Kurulu'nda ise Murat Ataş, Mine Esen, Cafer Kurt, Erdal Sağlam, Süleyman Tosunoğlu, Gül İlbay gibi önemli isimler yer alıyor. Sorumlu Yazıişleri Müdürü ise Ozan Yurtoğlu.

İlk sayıda 20 sayfalık Ukrayna dosyasının yanı sıra, Fransa seçimlerinin analizi, ABD-Venezüella analizi, Kongo’daki Kobalt madenleri ve çocuk madenciler dosyası, Hazine garantilerinin ulaştığı boyut, Kanal İstanbul’un neden olacağı zorunlu göç, üstü kapatılmak istenen Feray Şahin cinayeti, Fransız şair ve yazar Farrere’in Atatürk'le karşılaştığı an yaşananlar gibi çok sayıda dosya ve makale yer alıyor.

Le Monde diplomatique Türkçe 23 Nisan'da İstanbul, 24 Nisan'da ise tüm Türkiye’de bayilerde olacak. Aylık olarak yayımlanacak gazete Le Monde diplomatique Türkçe’nin ikinci sayısı 18 Mayıs’ta bayilerde olacak.