1 Mayıs yürüyüşlerinin gerçekleştirilmeyeceği ve kutlamaların sosyal medya üzerinden yapılacağı duyurulmuştu.

Sendikaların bu erken geri adımının ardından; Fridays For Futur aktivistlerinin, gerçekleştirdikleri boykotlara devam etmekte ısrarlı olacağı kamuoyuna duyuruldu.

Hessen Eyaleti’nde bulunan Gießen şehrinde; 3 Nisan tarihi için yapılan sokak gösterisi başvurusu reddedildi. Gösteri yapmak isteyen kurumların toplantı yapmaları da bu “yasak” çerçevesinde legal sayılmayacaktı. Bu sebeple, mahkeme tarafından reddedilen 3 Nisan tarihli başvuruyu 17 Nisan tarihinde yinelenmek üzere; Fridays For Futur, Seebrücke, Enternational Antifa, Omas gegen Recht, Jugendwerkstatt gibi çok sayıda kurum, sosyal medya üzerinden bir toplantı gerçekleştirerek, aldıkları kararları bu belgeli kayıtla savcılığa bildirdiler.

Günlerdir sürdürülen bu mücadele sonucu savcılık; gösterinin yapılacağı alanda en fazla 60 kişi bulunması ve 2m.lik sosyal mesafenin korunması şartlarıyla eyleme izin verdi.

Şehrin en merkezi yerinde gerçekleştirilen gösteriye; “60 kişi sınırlaması”na dikkat edilerek, yüzlerce kişi dönüşümlü olarak katıldı. Ve büyük bir yas havasının çöktüğü sokaklar; çeşitli sanatsal gösterilerle canlandırıldı. Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce; mültecilerin, özellikle de kadınlar ve çocukların duygularını bizlere aktaran şarkılar çalındı.

Gelenekselleştirilen “Cuma Boykotları”nın bu koşullarda gerçekleştirilmesi sırasında: Mültecilerin durumları başta olmak üzere, toplanma hakkının hiçbir koşulda engellenemeyeceğine, kapitalizmin insan-doğa sağlığına verdiği öneme, sağlık sistemlerindeki çatırdamalara değinildi.

Gösteriye katılım ve ilgi; tahmin edilenden katbekat fazlaydı...

Haber: Ganime Gülmez-Gießen