Orban: “Merkel döneminde Rusya'nın işgali asla olmazdı” Orban: “Merkel döneminde Rusya'nın işgali asla olmazdı”

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşının yan etkilerine karşı Almanya’da açılan davalar 9 bine yaklaştı.

Öte yandan Pfizer ve BionTech firmalarının Avrupa Birliği’ne sunduğu kovid aşısı güvenlik raporunda, 1,6 milyon yan etki vakasının tespit edildiği ve miyokardit gibi ciddi yan etkilerden haberdar olunduğu ortaya çıktı.

18 Ağustos 2022 tarihli Pfizer-Biontech ortak "Kovid 19 mRNA aşısı düzenli güvenlik” raporuna göre hem Pfizer hem Biontech, aşı ile ilgili yan etkilerden haberdardı. Firmalar, “Aşının faydası, zararından daha fazla” diyerek yan etkilerin göz ardı edilebileceğini savundu.

Pfizer-BionTech’in Avrupa Birliği’ne sunduğu aşı güvenliği raporuna göre 19 Aralık 2021 ile 18 Haziran 2022 arasında yapılan Pfizer-BionTech kovid-19 mRNA aşılarında, 508 bin 351 aşılamada toplam 1 milyon 597 bin 673 yan etki tespit edildi. 

En az bin anaflaksi, 8 bin 500 miyokardit vakası yaşandığı belirtildi.

En çok vakanın 40 yaş üstü insanlarda, aşı yapıldıktan sonraki ilk 24 saatte meydana geldiği ifade edildi. 

ALMANYA'DA ŞİKAYET BAŞVURULARI 9 BİNE ULAŞTI

Zeit Online Haber sitesinin son dönemlerde gündeme gelen davalarla ilgili 16 eyalet kapsamında yaptığı araştırmaya göre, aşılanan kişilerden şu ana kadar 8886’sı sağlık sorunu yaşadığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu. Bu, koronavirüse karşı aşılanan her 100 bin kişi için ortalama 14’ün biraz altında bir başvuru yapıldığı anlamına geliyor.

Almanya'da haftalık çıkan Die Zeit gazetesinin internet sitesinde yer alan verilerine göre, bugüne kadar 3 bin 488 başvuru ya da yaklaşık yüzde 40’ı işleme alındı ve bunlardan sadece 379’u mahkeme tarafından tanındı. Bu da yaklaşık yüzde 11’lik bir tanınma oranına tekabül ediyor. Ancak bu oran, eyaletler arasında büyük farklılıklar gösteriyor. Kuzey Ren-Vestfalya’da yüzde 21 ile başı çekerken, onu yüzde 18 ile Thüringen ve yüzde 17 ile Berlin takip ediyor. Rheinland-Pfalz ve Brandenburg yüzde 5, Bremen yüzde 2.7 ve Saksonya-Anhalt yüzde 2.2 ile en az vaka bildiren eyaletler oldu. Bazı eyaletlerde bu tür başvuruların öncelikli olarak ele alındığı bazılarında ise öncelik kategorisine girmediği belirtildi.

Habere göre en çok başvuru Bavyera ve Kuzey Ren-Vestfalya’da (KRV) yapıldı. Bavyera’da 2091, KRV’de 1385 kişi şikâyette bulundu. En az başvuru ise 79 kişiyle Bremen’de görüldü. Aşı hasarı olarak en sık görülen hastalıklar konusunda 6 eyalet ya herhangi bir bilgi vermedi ya da teşhislerin istatistiksel olarak kaydedilmediğini belirtti. Diğer eyaletler, kısmen kan trombositlerinin eksikliği ile bağlantılı olarak kalp kası iltihabı ve sinus trombozu vakalarının sık görülen tanılar olduğunu belirtti.