Büro Memurları Sendikası (Büro Memur-Sen), Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın merkez ve yurt dışı teşkilatlarında görevli sözleşmeli personelin, mali ve özlük haklarındaki kayıplar nedeniyle 7 ve 9 Kasım'da tam gün iş bırakma eylemi yapacağını açıkladı.

Büro çalışanları 2018 yılından beri maaşlarında herhangi bir iyileştirme ya da maaş zammı yapılmadığı gerekçesiyle eylem kararı aldı.

Büro Memur-Sen'in (Büro Memurları Sendikası) çağrısıyla 17 Ekim-9 Kasim tarihleri arasında eylem süreci başlıyor.

Bakanlıkta görevli sözleşmeli çalışanlar, 17 Ekim'den itibaren dört gün boyunca siyah kıyafetler giyerek eylem yapmaya başladı. İlerleyen günlerde ise başta dört saat olmak üzere iş bırakma eylemleri gerçekleşecek.

Büro Memur Sen Dışişleri Şube Başkanı Fevzi Sayılgan imzalı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Direnişteki TIR şoförlerinden 30'u açlık grevine başladı Direnişteki TIR şoförlerinden 30'u açlık grevine başladı

"Sendikal hakkımız olan iş bırakma eylemi sırasında siz değerli vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep olmamak adına, 7 Kasım ve 9 Kasım tarihlerinde yapacağınız konsolosluk işlemlerinizi en yakın başka bir tarihe ertelemenizi ve sizlere özveriyle hizmet vermeye çalışan konsolosluk çalışanımıza anlayışla destek vermenizi saygılarımızla rica ederiz."

Sayılgan yaptığı yazılı açıklamada, özellikle yurtdışında büyükelçilik ve konsolosluklarda görev yapan sözleşmeli personelin yaşadığı sıkıntıya dikkat çekerek, "Yurtdışında görev yapmakta olan sözleşmeli personele 2018 yılından günümüze kadar ücret artışı ne yazık ki tüm girişimlerimize rağmen henüz gerçekleşmemiştir" ifadelerini kullandı.

Köln Konsolosluğu’nda büro çalışanlarının istekleri şu şekilde: