Dersim Ovacık’ın Komünist Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nu ve “Komünist Belediyeciliği” anlatan “Ovacık’tan Yeşeren Umut: KOMÜNİST BAŞKAN adlı kitap Siyah Beyaz Yayınları’ndan çıktı.

Gazeteci Erdal Emre’nin Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile yaptığı nehir söyleşiden oluşan kitapta Maçoğlu’nun çocukluğu, okul yılları, ailesi, siyasi kişiliği ve büyük ilgi uyandıran belediye başkanlığı dönemleri anlatılıyor.

İnternet üzerinden satışa sunulan ve 24 Temmuz Salı günü kitap raflarında yer alacak olan kitabın telif gelirleri Ovacıklı öğrencilere eğitim desteği olarak bağışlanacak.

Bingöl Sağlık Meslek Lisesi'nde eşek sırtında köy uygulamasında

Kitapta, Fatih Mehmet Maçoğlu’nun yaşamından, yerel yönetim çalışmalarından çarpıcı bölümler bulunurken Komünist Başkan’ın ilk kez yayınlanan fotoğrafları da yer alıyor.

Kitapta Fatih Mehmet Maçoğlu, Bingöl Sağlık Meslek Lisesi’nde yatılı okurken ilk kez ezan sesi duyduğunu belirterek o anı hayatı boyunca hiç unutmadığını anlatıyor:

“Hiç unutmam, bir gün koğuşta yatarken sabaha doğru bir ses duydum. Çok güzel bir ses. Ne olduğunu bilmiyorum tabii. Türkü gibi geliyor, yas havası gibi geliyor ya da bir yakarış gibi bir şey geliyor kulağıma. Aynı okuldan beraber kaldığımız Kazım Baş adında arkadaşım üst ranzada yatıyordu. Ben alttan vurdum ranzaya.

Bingöl Sağlık Meslek Lisesi'nde çarşı izninde

 “Kazım, kalk kalk! Bir ses var, nedir bu?” dedim.

 " Bu ezandır." dedi. 

Hiç duymamıştım, duymuşsam da o güne kadar hiç fark etmemiştim.

Bir de düşünsene annenden babandan kopmuşsun ele gitmişsin derler ya...

Orada böyle bir sesin bir şeyin seni çok etkilediğini düşün.

Ben “Kalk kalk!” dedim. O “ Sus, kimse senin ezanı bilmediğini düşünmesin.” dedi.

Ben de sesimi kestim, yorganın altına girdim.