CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ziyaretinde öğrencilerle biraraya geldi. Kılıçdaroğlu, "Siyasi tutukluları serbest bırakacak mısınız?" sorusuna "Tabii, farklı düşünceye sahip olan insanların hapse atılmaları doğru değil" yanıtını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda siyasi tutukluları serbest bırakacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, "İnsanlar farklı düşünebilirler. Siyaseten farklı düşünen insanları hapse atmak doğru değil” dedi.

Kılıçdaroğlu, ABD ziyaretinin ilk durağı Boston’da, Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Birimi Kurucu Başkanı ve Harvard Şabri Ülker Metabolik Araştırma Merkezi Direktörü Gökhan Hotamışlıgil'i ziyareti sırasında, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

CHP lideri, bir öğrencinin “Siyasi tutukluları serbest bırakacak mısınız?” sorusuna “Tabii, siyaseten, bir siyasetçinin hapse atılması, yani farklı düşünceye sahip olan insanların hapse atılmaları doğru değil. İnsanlar farklı düşünebilirler. Siyaseten farklı düşünen insanları hapse atmak doğru değil” karşılığını verdi.

'ÇÜRÜYEN DEVLET YAPISINI DÜZELTMENİZ GEREK'

Demir Çelik işçileri yeniden sandık başına gidiyor Demir Çelik işçileri yeniden sandık başına gidiyor

Amerika'nın Sesi'nden Nafiz Çamlıbel'in haberine göre Türkiye'de devletin saydam bir devlet olmaktan çıkmış olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Önce bu saydamlığı sağlamamız lazım. Bu konuyla ilgili bürokratları görevlendireceğiz, hepsi bir hasar raporu getirecekler. O raporu aldıktan sora oturacağız, ona göre bir karar vereceğiz. Tabii önceliklerimiz var. Ekonominin içinde bulunduğu toplumsal yapımız, toplumdaki gerginlik, üniversitelerde yaşanan sorunlar. Bütün bunların hepsini çözeceğiz. Üst düzey bürokratların atamaları, oraya nitelikli insanlar atamak lazım. Nitelikli insanları atamazsanız sorun çıkar. Çürüyen devlet yapısı var, o devlet yapısını süratle düzeltmeniz lazım. Bunlar kısa sürede yapılacak, bunların çalışmaları yapılıyor. Bundan emin olun” dedi.

'ELEKTRİKLER KESİLİNCE DERHAL SANDIĞIN OTURACAKSINIZ'

Kılıçdaroğlu, seçim güvenliğiyle ilgili bir soruya verdiği yanıtta da, “Ondan endişe etmeyin. Çok iyi verilerimiz var. Daha doğrusu 1998 yılından bu tarihe kadar, yani bugüne kadar tüm faaliyetler var elimizde. İlk kez oy kullanacak 7 milyon 750 bin civarında genç seçmen var. Onların da kayıtları var elimizde. Dolayısıyla her bir sandıkta görevlendirilecek arkadaşlarla ilgili olarak, seçim güvenliğini sağlamak üzere altı siyasi parti çalışıyoruz. Altı siyasi parti sandık başlarına görevlendirebilirse altı kişi zaten bir sorun yok. Artı, oyların kullanıldığı her okulda gönüllü avukatlar olacak. Gönüllü avukatlar da orada görev yapacaklar. Diyelim bir uyuşmazlık çıktığı zaman süratli bir şekilde avukatlar müdahale edecekler. Arkadaşlara da söyledim, sayım sırasında sakin ola sigara içmek için dışarı çıkayım demeyin dedim. Elektrikler söndü mü? Derhal sandığın üzerine oturacaksınız elektrik gelinceye kadar dedim. Buna benzer her türlü önlemi alıyoruz, yani bundan emin olun” dedi.