Hakan ARSLAN

Almanya'da Ziraat Bank'a kayyum depremi: Müdürlerin yetkileri alındı iddiası Almanya'da Ziraat Bank'a kayyum depremi: Müdürlerin yetkileri alındı iddiası

En son 2014 yılında düzenlenen program Hamburg'un Altona semtindeki Kemal Altun Platz'da gerçekleşti.

Kemal Altun İnsiyatifinin organizasyonundaki anma programınına çok sayıda sanatçı, siyasetçi ve 1980 faşist darbesi öncesi ve sonrasındaki döneme tanıklık eden duyarlı demokratik çevreler ve dostları katıldı.

1980 FAŞİST DARBESİ SONRASI

Aralarında Avukat Mahmut Erdem, insan hakları savunucusu Hamide Scheer, eğitimci Erhan Erdoğan, siyasetçi Hasan Burgucuoğlu, dönemin tanıklarından Mustafa Tulumlu ile Uysal Şeker ve Kemal Altun'un dava arkadaşı gazeteci  Adil Yiğit'in yaptığı konuşmalarda Cemal Kemal Altun'un kendi hayatına son vermesi ile verdiği mesaj, sonrasında Almanya'da gelişen olaylara değinildi. AKP rejimi ve Erdoğan'ın da 1980 faşist darbesi sonrası olduğu gibi antidemokratik bir yönetim sergilediğine dikkat çekilerek, Almanya ile Türkiye arasındaki diplomatik ve askeri ikili ilişkiler sert dille eleştirildi.

İlgi ile izlenen programda Saksafonu ile Cemalettin Zeyrek, sazı ve sözü ile Hasan Zeydan, Ozan Direnç, Ozan Bekir Bileceli ve Gitarı ile Melike Özgür'ün söylediği şarkılar büyük beğeni topladı.


2012 yılında Altona'daki parka Kemal Altun Platz levhası asılırken

KEMAL ALTUN KİMDİR?
1960 Samsun doğunlu Cemal Kemal Altun, Ankara Dev-Genç üyesidir. 12 Eylül ihtilalinden birkaç ay önce dönemin Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak'ın (MHP) ölümüne karıştığı iddiası nedeniyle Almanya'ya kaçarak iltica talebinde bulundu. İlticacı olarak bulunduğu Berlin'de tutuklanarak Türkiye'ye iade edilmek istenmesi sonrası, dava görüldüğü sırada Berlin İdari Mahkemesi'nin altıncı katından atlayarak yaşamına son verdi.