Bu yıl 20 – 27 Temmuz 2018 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Burgas kentinde düzenlenen Burgas Uluslararası Film Festivali’nin dört büyük ödülünden biri olan Seyirci Büyük Ödülü Kazım Öz’ün yönetmenliğini yaptığı Zer filmine verildi. 


Aralarında Yunanistan, Romanya, Amerika ve Fransa’nın da bulunduğu uluslararası yarışma bölümünün birincisi Ukrayna yapımı Marina Stepanska’nın yönetmenliğini yaptığı Falling filmi oldu. Festivalden ödülle dönen diğer bir Türkiye yapımı ise Mehmet Tığlı’nın Bir Peri Masalı isimli kısa filmi oldu. Filmi jüri özel ödülü aldı. 

Zer geçtiğimiz aylarda da 16. Dakka Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Film ödülü ile dönmüştü. Ayrıca film Asya’nın en önemli film festivali GOA’nın Dünya Sineması seçkisinde yer almıştı.

Film 1938 Dersim katliamından sağ kurtulan büyükannesinin ölüm döşeğinde kendisine söylediği şarkının izini süren Jan’ı anlatıyor. Jan Zer şarkısını ilk duyduğunda doğa ile müthiş uyuma sahip bir kültür, saklı kalmış bir tarih ve yaşanmamış kadife bir aşkın izinden gideceğini bilmeden, şarkının peşine düştü. Bu yolda Dersim’i, eşsiz doğasını ve kadim kültürünü geçmişte yaşanan büyük kıyımların insanları hayata nasıl bağladığını gördü. 

Zer Filmi Fragman:
https://www.youtube.com/watch?v=O1iMpoaxlgM
Zer ile ilgili gelişmeleri takip etmek için:
https://www.facebook.com/ZerNYC/
https://twitter.com/zer_movie
https://www.instagram.com/zermovie/