Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden ocağında yeraltında işçilerin çalıştığı sırada yaşanan patlamada 41 işçi hayatını kaybetti. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Sözcü Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil, Amasra'da yaşanan maden faciasına ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. 

Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı

CHP'li Kaftancıoğlu, Manisa Soma'da 2014’te yaşanan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasını protesto eden bir yurttaşı tekmeleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel'in geçen aylarda Frankfurt Başkonsolosluğu'na Ticaret Ataşesi olarak atandığına atıfta bulundu. 

Kaftancıoğlu, "Soma’da tekme atanın ödüllendirildiği, madenci kardeşlerimizi savunan Av. Can Atalay’ın tutuklu olduğunu düşününce Bartın’a ne diyebiliriz ki? İçimiz yanıyor ayrı. İçimizin yanması iş cinayetinde kaybettiğimiz kardeşlerimizi geri getirmediği gibi yakınlarına da deva olmuyor" ifadelerini kullandı. 

Sözcü Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil ise, Twitter’dan yaptığı paylaşımda çok sayıda işçinin yaşamını yitirdiği Bartın’daki maden faciası için şunları yazdı:

* Eve ekmek götürebilmek için, mezar gibi zifiri karanlık maden ocağına girersin girmesine de, kapısında beklemek zordur asıl… Senden geriye, geride bıraktığın eşin, çocukların, her nefeste seni hatırlayan, yaşayan ölüler kalır.

* Soma'nın gönüllü avukatları Can Atalay'ı Selçuk Kozağaçlı'yı hapse atıp, Soma'da madenci tekmeleyeni elçiliğe ataşe yapan zihniyet değişmeden, istediğimiz kadar ağıt yakalım, bu tablo değişmez.