Hamburg’un Eimsbüttel semtinde Kieler Straße'de Mc Donalds'in karşısındaki bir daireye düzenlenen operasyonla yaklaşık altı ay önce evinde yakalanan ve İslamcı terör örgütü üyelerine destek verdiği gerekçesiyle tutuklanan Songül G. ‘nin Federal Savcılık tarafından üç yıl önce Suriye’ye gitmeyi planladığı ve terör hücresi üyesi Marcia M. ile düzenli görüştüğü belirlenmişti.

Federal Başsavcılığın araştırmalarına göre Songül G’.nin terörist Marcia M. ve Almanya’nın Salzgitter kentinde bir kadın teröristle düzenli kontakta olduğu ve Almanya’ya terör saldırısı plandadıkları saptanmıştı.

Federal Savcılık ayrıca, İslamcı terör örgütlerinin Almanya’da katliam yapmak için Songül G.’nin terör üyesi ile evleneceği  ve burada din kadın kardeşlerinin de teröristlerle evlenmesini sağlayıp; Almanya’da kalabilmelerinde yardımcı olacağı planlarının olduğunu da açıklamıştı.

Federal polisler yaptıkları takipte Songül G.’nin kendi adına telefon açtırıp özel bilgilerini oraya yazdığını ve Whatsapp hatı kullanarak Suriye’de terör örgütü üyeleriyle görüştüğünü ortaya çıkarmıştı. Araştırmalarda yine Songül G.’nin Suriye’den bir teröristi yanına alabileceği söylendiği kaydedilmişti.

SÜHEYLA KAPLAN