HAKAN TAŞ IRKÇI PARTİ AfD'NİN HEDEFİNDE 

Taş  yaptığı açıklamada son üç günden beri Berlin AfD'nin göçmen kökenli oluşunu doğrudan hedef alan kin ve nefret dolu video yayınladıklarını belirterek 'Hem ölüm tehdidi hem de hakaretler alıyorum. Irkçı, faşist parti AfD ateş ile oynuyor. Böyle bir ortamda göçmen kökenli olmam onların gözünde siyasal bir malzeme. Eğer başıma bir şey gelirse bunun sorumlusu AfD'dir' dedi. 

Yıllardan beri Neonazilerden tehdit aldığını da hatırlatan Taş' Gerek Alman gerekse Türkiye kökenli faşistlerin hakaret ve tehditlerine alışığım. Ancak bu tehditler beni siyasal mücadelemden alıkoyamaz' şeklinde açıklamada bulundu. 

Taş, AfD Berlin teşkilatı hakkında suç duyurusunda bulunacağını hatırlatarak, 2019 yılında CDU'lu politikacı Walter Lübcke'nin Alman sağı tarafından önce tehdit edildiğini, Lübcke'ye karşı sosyal medyada anti propaganda yapıldığını ve daha sonra öldürüldüğünü hatırlattı. 

Taş 'AfD tarafından başlatılan kin kampanyası aşırı sağcı NPD'liler tarafından da sosyal medyada paylaşılmaktadır. AfD toplumu kışkırtmaya çalışıyor. Bütün bunlara karşı dimdik ayakta olacağım' dedi. 

IRKÇILIK ALMANYA'NIN DA BİR SORUNU 

Irkçılığın sadece ABD'nin değil Almanya'nın da temel bir sorunu olduğuna işaret eden Taş şöyle konuştu: 'Irkçılık sadece ABD'nin değil, Almanya'nın da bir sorunu. Yaklaşık altmış yıldan beri burada yaşayan göçmenler hala burada kabul görülmemektedir. Öncelikle ırkçılığın varlığı kabul edilmeli, sonra mücadele edilmelidir. Almanya'da daha düne kadar Solingen, Mölln, Hanau vs ırkçı saldırıların perde arkası aydınlatılmadı. Polis işkencesinde kişilerin öldüğüne dair raporlar yayınlanıyor. Orduda, emniyette ırkçı polisler yer bulmamalı. Irkçılığa karşı hep birlikte hareket edilmeli ve emniyet birimlerinde polis memurları ırkçılığa ve şiddete karşı eğitilmelidir'. 

Taş ayrıca aşırı sağcı, populist parti AfD'nin parlamentolarda temsil edilmesiyle birlikte kendilerini meşru olarak gördüklerini ve kin kampanyanlarını artırdıklarına dikkat çekti. 

SOL Parti milletvekili Taş, geçen yıl Berlin’de kaza yapmıştı. Kendisine ait otomobiliyle sokak aydınlatma direğine çarpan iki sivil polis ise Taş’ı, Schöneberg semtinde otomobilini park ederken yakalamıştı. Türkiye kökenli milletvekili, yapılan kontrolde 0.9 promil alkollü çıkmış ve savcılık soruşturma başlatmıştı. Meclis de Taş’ın dokunulmazlığını kaldırmıştı. Hakan Taş’ın ehliyetine ise milletvekili olduğu için el konulamamıştı. Savcılık meclis dokunulmazlık kaldırma komisyonuna yazı yazarak Taş’ın ehliyetine el konulmasını istemişti. Taş, meclisin konuyla ilgili karar almasını beklemeden ehliyetini polise verdi. AfD kapanan olayı tekrar gündeme getiriyor. 

Türk kardeşlerin satın aldığı sokağa 'kayyum' tartışması Türk kardeşlerin satın aldığı sokağa 'kayyum' tartışması

Öte yandan Berlin Savcılığı 2018 yılında aşırı sağcıların  yürüyüşünü engellemek için düzenlenen karşı mitinge katılmasını gerekçe göstererek Taş’ın dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etmiş ve eyalet meclisi de dokunulmazlığı kaldırmıştı.

SÜHEYLA KAPLAN