Dünyada birçok sivilin ölümünden sorumlu tutulan Almanya’nın önde gelen silah devlerinden Heckler & Koch ve Rheinmetall şirketi 200 gösterici tarafından 'savaş burada başlıyor' pankartları ve sloganları eşliğinde protesto edildi

Günler öncesinden duyurusu yapılan barışçıl protesto gösterisi sırasında polisin, silah şirketi ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı dikkat çekti. 

Alman basınına yansıyan haberlerde kendilerini “İşgal Karşıtları” ya da “Toprağın Sonu” olarak tanımlayan, tüm çevre koruma ve savaş karşıtı aktivitelere katılan hareket temsilcilerinin görüşlerien yer verilerek, Heckler & Koch'ın ürettiği savaş silahlarıyla dünya genelinde birçok insanın yaşamını kaybettiği açıklandı. 

SİLAH ŞİRKETİNİN ÜERTİMİ DURDURULDU

Baden-Württemberg eyaletine bağlı Oberndorf kasabasında bulunan Heckler & Koch ve Rheinmetall firmalarının üretimi neredeyse tam gün durduruldu. Ve eylemciler, böylesine bir bloke eyleminin ilk kez üretimi engelleyecek boyutta gerçekleştirilebildiği açıklamalarını yaptılar.

Eylemcilere yöneltilen “Siz kimsiniz?” sorusu ise şöyle yanıtlandı: “Biz bu sistemi kabul etmeyenleriz! Biz tabandan ve soldan gelen direnişçileriz. Bedenlerimizi sömürmenize izin vermeyeceğiz. Çevreyi yok etmenize izin vermeyeceğiz.”

Fabrikaya ulaşılabilmesi için kullanılan yollardan birinin tamamen barikatlarla kapatılması üzerine, eylemcilerin eşgallerinin kaydedilmesi işlemi helikopterlerle de sürdürüldü. Ve tüm eylemcilerin kimlikleri kayıt altına alındı.

ALMANYA'NIN EN BÜYÜK SİLAH ÜRETİCİSİ

Heckler & Koch firmasının kuruluş temeli 1800’lü yılların başına dayanırken, 1949 yılından itibaren bu isimle faaliyet yürütmekte. Ağırlıklı olarak Latin Amerika ülkelerinde, öğrenci eylemlerinden işçi grevlerine dek polis saldırılarının yaşandığı ve bunların ölümle sonuçlandığı durumlarda, kullanılan silahların bu firmadan geldiği defalarca belgelenmiş vaziyette. Ancak Latin Amerika ülkelerindeki İnsan Hakları Aktivistleri’nin bu yönlü yaptıkları suç duyuruları-dosyaları işlem görmemiş vaziyette beklemekte.

Alman pasaportu ile 194 ülkeye vizesiz seyahat: Türk pasaportu en çok değer kaybetti Alman pasaportu ile 194 ülkeye vizesiz seyahat: Türk pasaportu en çok değer kaybetti

Heckler & Koch, NATO üyesi ülkelerin birçoğunun silah ihtiyacını karşılayan bir firma olarak bilinmekte. Öte yandan Heckler & Koch, Almanya'nın en büyük, dünyanın ise tüfek ve tabanca üreten beşinci büyük silah üreticisi. 

Ganime GÜLMEZ