FATİH ÇİMEN-MOERS

Moers AKM Başkanı İmam Vural, Gazeteci Fuat Ateş, CHP NRW Başkanı İbrahim Vural, HDP eski Milletvekili Ahmet Yıldırım, ‘’Türkiye’nin kader seçimi’’ paneline katıldı.

Moers AKM Başkanı İmam Vural’ın sunumunu yaptığı panelde konuşan HDP eski milletvekili Ahmet Yıldırım, "son 20 yılı özel bir mercek altına alalım. Bir daha bunların tekrarlanmaması için herkes kendi açısından bir mücadeleyi, inancı iradeyi ortaya koysun’’ dedi.

Ahmet Yıldırım konuşmasının devamında şunları söyledi: "Biz, Yeşil Sol Parti olarak seçime gireceğiz. Daha öncede iki Cumhurbaşkanlığına aday çıkarmış,yüzde 10’un üzerinde oy almış kendi tabanıyla çok güçlü ilişkisi olan bir parti olarak seçime girer Cumhurbaşkanı adayı çıkarırdık. Biz kimseyle bir pazarlık içine girmedik. Kimseye borcumuz yok bizim. Ne tarihsel borcumuz ne de güncel borcumuz. Sadece aydınlık geleceği örmek. Onun başlangıcını yaratmak için büyük bir fedakarlık yapmışsız. Ne bakanlık, ne milletvekili, nede bürokrasi pazarlığı içerisine girmemişiz. Böyle ucuz pazalıkların tarafı da olmamışız.

Bugün Millet İttifakı içinde olan 4 parti seçilebilir yerden 40 milletvekili almış. Toplamda 80’na yakın milletvekili listelerden gösterilmiş. Bizim bunlara bir eleştirimiz, sözümüzde yok. Bunlar 1,5 yıldır görüşüyorlar, her ay toplantı yapıyorlar. CHP tabanı buna itiraz etmemiş, oradan bir kaç kişi bir milletvekili adayı göstermişler diye kaç gündür kendilerine gelemiyorlar. İtirazını baştan yapacaktınız.

Hayal edemeyecekleri kadar milletvekili teklif ettik

HDP ittifaklar konusunda ne yaptı. Gerekirse bir Sol partiyle tek listeyle girmemesine rağmen bizden alacağı vekillerin AKP’ye, İYİ partiye vereceğini bilmemize rağmen son güne kadar, hayal edemeyecekleri kadar milletvekili teklif edildiği halde kendi yollarında yürüyorlar. 14 Mayıs akşamı şu cümlemi hatırlayın, Türkiye genelinde 1 milletvekili çıkaramayacaklar. İnanın orada da küçük hesabın peşinde değiliz.

Erdoğan’ı devirmek için, tek adayın çıkması için tüm fedakarlığı yaptık. Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyorsak, 14 Mayıs günü gidip ona oy vereceğiz. Eğer bugün Kılıçdaroğlu Erdoğan’a karşı aday ise bunu HPD’ye borçludur. Millet ittifakına borçlu değiller.

Selahattin Demirtaş, Ahmet Türk’ün "biz Kılıçdaroğlu olmasa oy vermeyiz" demeseydi; Kemal Kılıçdaroğlu aday olamazdı, öne çıkamazdı. Hiç mütevazilik yapmayacağız, bugün Kemal Kılıçdaroğlu adaysa HDP sayesinde adaydır. HDP onun elini güçlendirmiştir. Meral Akşener, Mansur Yavaş aday olursa desteklemeyeceklerini söylemişlerdir.

Yurtdışı oyları katma değer olacak

Son olarak, ben bu kadar fedekarlıklarla yarını kurtarmaya çalışan bir partinin milletvekillliğini yapmış biri olarak söylüyeyim, evet 14 Mayıs’ta hiç bağrınıza taş basmayın, hiç teredüt etmeden, hiç çelişkiye düşmeden gidin Kemal Kılıdaroğlu’na oy verin. Bizde vereceğiz. Çünkü bu halkı yok etmeye, bu halkın bütün değerlerini yok sayan bir kişinin o koltuktan indirilmesi gibi bir tarihsel sorumluluğumuz var. Bunun yanısıra sizden şunu isteme hakkımda var. İkinci pusuladaki oyu Yeşil Sol Parti’ye verin. Çünkü, Yeşil Sol Parti’nin yurtdışındaki oyları önemli katma değer olacaktır. Yani bir oyunuz iki oya dönüşebiliyor. Bunu ben söylemiyorum. Rakamların dili söylüyor.’’ 

6,5 milyon vatandaşın sorunları çözülsün

ABD medyası: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı ABD medyası: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı

CHP NRW Başkanı İbrahim Vural ise "Biz sadece bu koltuğu işgal etmiş birisinin gitmesini değil de, Türkiye’de ucube sistemi değiştirmek istiyoruz. Yaşanılan acıların yapılan katliamların bir yüzleşmenin gerektiğini düşünerek 14 Mayıs seçimlerinin çok önemli olduğunun altını çiziyorum. Bu anlamda da ittifaklarla zorunlu bir yola gidişlerimiz vardır. Ülkenin içinde bulunduğu konjektürel şartlar bunu gerektiriyordu. Akıllı mantıklı bir yol izlenerek buraya gelindi. Şunu da açık net söyleyelim. HDP’ye 2019 itibaren almış olduğumz yerel yönetimlerde büyük şehirlerle beraber. Bu dönemden de Cumhurbaşkanı adayı çıkarmadıkları için teşekkürü bir borç biliyoruz. Cumhuriyet 100 yılını doldururken tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Ülkenin siyasal islam diktatörlüğünden kurutarılması lazım" ifadesini kullandı.

Başkan Vural: "Ancak benim için önemli olan yurtdışında yaşayan vatandaşlarımzın sorunlarının nasıl çözüleceğidir. 60 yıldır burada yaşayan 6.5 milyon vatandaşlarımızın sorunlarına hiç değinilmemiş, çözüm yollarıda bulunmamıştır. Maddi ve manevi olarak, dini olarakta sömürülmüştür. Üçüncü kuşak gençlerimizi buradaki siyasi yapılara doğru yönlendirmemiz gerekir. Burada ailelerin duyarlı davranması gerekir’’dedi.

Ülkede sistem değişecekse herkes sorumluluk almalı

Gazeteci Fuat Ateş ise, "Aday listeleri açıklandığında, CHP’ye ve Yeşiller Sol Parti’ye eleştirilerimiz var. CHP listelerinden Sadullah Ergin, Yeşil Sol Parti listelerinde de Cengiz Çandar ve Hasan Cemal aday gösterilmesi üzerine dünüşünülmesi gerekir. Fedakarlık yapıp mücadele edenler bedel öderken, geldikleri gibi HDP içindeki Solu figüran görenlerin bu toplumu temsil edemeyeceğini açık. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve onlarca HDP’li bedel ödüyor. Eğer bunlar Kılıçdaroğlu desteklenecek diyorsa söylenecek bir söz yok. Ancak Muharrem İnce’yi de daha önce desteklemiştik. Biz bu adamı destekledik. Şimdi bu adamın suratına bakıyorum, hak yüzündeki tüm nurları almış. Bu ülkede sistem değişecekse herkes sorumluluk alması lazım. Ancak Muharrem İnce sırt dönmüştür. Diğer taraftanda Selahhattin Demirtaş ve HDP’nin aday çıkarmaması gibi bir fedakarlık var. Cumhurbaşkanlığı seçiminin dışında da parlamento seçimleri de önemlidir. Yeşil Sol Parti ye oy verip parlamentoya güçlü gitmesi gerekiyor" söyledi.