Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Abdulah Öcalan'ın HDP'ye "tarafsız olun" çağrısı yaptığını iddia ettiği "mektup" açıklamıştı.

Öcalan’ın HDP'ye "tarafsız olun" çağrısı mektubuyla gözlerin çevrildiği HDP’den açıklama geldi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli imzalı yazılı açıklamanın son satırında, “İki tarihsel blok arasında taraf olmamaya ve Üçüncü Yol stratejisini kararlı ve ısrarlı bir şekilde sürdürmeye dayalı olarak HDP’nin İstanbul seçimlerine yönelik seçim stratejisinde ve taktik adımlarında bir değişiklik söz konusu değildir” denilerek HDP’nin seçimde Millet İttifakı’ının adayı Ekrem İmamoğlu’na destek vereceği bir kez daha vurgulandı.

HDP’nin açıklamasında, “Sayın Öcalan’ın demokrasi ve barış mücadelesinde önemli bir politik konuma sahip olan HDP’nin de kurucu fikriyatının mimarlarından olduğu unutulmamalıdır. Kürt sorununun demokratik çözümünün ve toplumsal barışın en önemli muhataplarından birisi olan Sayın Öcalan’a yönelik güncel faydacı ve ahlaki olmayan tutum Türkiye’nin barış, adalet, eşitlik ve özgürlük mücadelesini de akamete uğratır. Eşit yurttaşlık temelinde birarada yaşamın toplumsal sözleşmesini hedefleyecek demokratik bir anayasa ittifakının ve demokratik uzlaşı kültürünün kök salması için, tarafı ne olursa olsun hukuk, adalet, evrensel değerler ve özgür siyaset temelinde herkesin tavrını belirlemesi gereklidir” ifadeleri yer aldı.

“AA’YA SIZDIRILMIŞ OLMASI AHLAK DIŞILIĞIN DA İSPATIDIR”

Anadolu Ajansı’na yönelik eleştirilerin yer aldığı açıklamada “İktidarın bir ajansı olarak çalışan AA’nın, sorumsuz tutumu basın ahlakının siyasal çıkarlar için nasıl ayaklar altına alındığını göstermek açısından ibretliktir. AA’nın tutumu İmralı’daki hukuk güvensizliğinin ve ihlalinin bir ispatıdır. Savcılığın ve idarenin sorumluluğundaki bir metin muhataplarına henüz ulaşmamışken, AA’ya sızdırılmış olması 20 yıllık hukuk ve ahlak dışılığın da ispatıdır. Demokratik kamuoyu asıl bu keyfiliğe odaklanmalıdır. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AA’ya etik dışı bir şekilde sızdırılan bu metin üzerinden partimizi ve Sayın Öcalan’ı karşı karşıya getirmeye çalışması, siyasette ne kadar pragmatist davrandığını ve çaresiz kaldığını da göstermektedir” denildi.

HDP’NİN İSTANBUL SEÇİMLERİNE YÖNELİK STRATEJİSİNDE BİR DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU DEĞİL”

HDP’nin açıklamasında “Sayın Öcalan’ın yaptığı açıklamanın geniş siyasal perspektifi son derece nettir ve ‘üçüncü yol sizsiniz’ demiştir. HDP’nin ‘üçüncü yol’ diye ifade ettiği demokrasi yoludur, barış yoludur. Bütün toplumsal kesimlerin demokrasi ortak paydasında buluşması yoludur” denilerek seçime ilişkin Ekrem İmamoğlu’nu destekleyecekleri mesajı şöyle verildi:

“İki tarihsel blok arasında taraf olmamaya ve Üçüncü Yol stratejisini kararlı ve ısrarlı bir şekilde sürdürmeye dayalı olarak HDP’nin İstanbul seçimlerine yönelik seçim stratejisinde ve taktik adımlarında bir değişiklik söz konusu değildir.”