Almanya'nın Hamburg kentinde St.Pauli’nin sahasında Hamburgspor'a (HSV) karşı oynanan maç sonrasına polis şiddeti damga vurdu. 

Türk ailenin tartışması seferleri iptal ettirdi Türk ailenin tartışması seferleri iptal ettirdi

Kamuoyunda geniş tepkilere yol açan olay İkinci Lig’de mücadele eden Hamburg (HSV) ile St.Pauli takımları arasında oynanan derbide yaşandı. 

Twitter'da Fußballmafia adlı hesaptan paylaşılan ve cep telefonuyla kaydedilen video görüntüleri sosyal medyada kısa zaman yayılınca polise tepkiler büyüdü.

Alman medyasına genişçe yansıyan sosyal medya paylaşımlarında polislerin etkisiz hale getirdikleri ve yere yatırılan St. Pauli taraftarlarının karnına ve kafasına defalarca sert yumruklarla vurdukları gözlendi.

Foto: Twitter/Fußballmafiade

Görüntülerde, polislerin yüz üstü yere yatırdıkları St. Pauli taraftarlarının ensesine ve sırtına dizleriyle bastıkları ve yumrukla saldırdıkları görüldü.

KARŞILAŞMA ST. PAULİ'NİN GALİBİYETİ İLE SONA ERDİ

Karşılaşma St. Pauli’nin  Hamburgspor'a (HSV) karşı 3-0’lık galibiyetiyle sona erdi. Olaylar bundan sonra basladi. NDR'in aktardığı habere göre, galibiyeti kutlamak için maç dışında toplanan bir gruba polis müdahale etti. Polisin uyguladığı şiddet büyük tepki çekti.

St. Pauli futbol kulübü, polisin orantısız güç kullanıldığını belirterek, olayın soruşturulmasını istedi. Kulüp yönetimi yaptığı yazılı açıklamada, bu tür acımasız yöntemlerin kullanılmasının ‘orantısız güç kullanma sorununu’ gündeme getirdiğine dikkat çekti. St. Pauli taraftar grubu ‘Magischer FC’ ise açık bir şekilde olayın polis şiddeti olduğunu açıkladı. ‘Magischer FC’ tarafından yapılan açıklamada, “Almanya’da bir futbol taraftarı olarak fiziksel sağlığınızın sizi koruması gerekenler tarafından her an kasıtlı olarak tehlikeye atılmasını beklemelisiniz” denildi.

NDR, sosyal medyada milyonlarca kez izlenen videodaki polis memuru hakkında bir taraftarı dövdüğü için suç duyurusunda bulunulduğunu ve ceza davası açıldığını yazdı. Hamburg Polis Sözcüsü Sandra Levgrun olaylarla ilgili olarak “Bu videolar hiç hoş görünmüyor. Ama hiçbir meslektaşım bunu eğlenmek için yapmaz” dedi.

Polisin Twitter hesabından yapılan açıklamada orantısız güç konusunun incelendiğini duyuruldu.