Avrupa'da her yıl yapılan yaz saati uygulaması başlıyor Avrupa'da her yıl yapılan yaz saati uygulaması başlıyor

Almanya'da Federal Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, Kenan Ayas hakkında 31 Mayıs 2022’de çıkarılan tutuklama emri kapsamında tutuklandığı belirtildi.

Ayas'ın 2 Haziran’da Frankfurt Havalimanı’na inişinin ardından polisler tarafından gözaltına alınarak hâkim karşısına çıkarıldığı ve tutuklama kararının okunmasının ardından Hamburg'da cezaevine gönderildiği açıklandı.

Kenan Ayas, 15 Mart’ta Larnaka Havaalanı’nda Almanya'nın iade talebiyle gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Larnaka Bölge Mahkemesi 19 Nisan’da görülen duruşmada Ayas hakkında Almanya’ya iade kararı vererek, Yüksek Mahkeme’ye itiraz yolunu açık bıraktı. Ancak Yüksek Mahkeme, Larnaka Mahkemesi’nin kararına itirazı reddederek Ayas’ın Almanya’ya iadesine hükmetti. 

129b maddesinden yargılanacak

Federal Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, 2018-2020 yılları arasında Hamburg’da PKK'nin bölge sorumlusu olarak faaliyetler sürdürdüğü belirtilen Kenan Ayas'ın ‘Terör örgütü üyeliği' suçlaması ile Alman Ceza Kanunu’nun 129b maddesinden yargılanacağı belirtildi.

Ayas'ın, Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki örgüt yapılanmasının koordinasyonunu sağladığı ve örgüt için 'haraç' topladığı ileri sürüldü. 15 Mart’tan bu yana ‘Avrupa Tutuklama Emri’ kapsamında Güney Kıbrıs'ta gözaltında olduğu hatırlatılan Ayas’ın 2 Haziran’da Frankfurt Havalimanı’na inişinin ardından polisler tarafından gözaltına alınarak hâkim karşısına çıkarıldığı ve tutuklama kararının okunmasının ardından Hamburg'da cezaevine gönderildiği açıkladı.

Azadî Hukuk Bürosu’nun verdiği bilgiye göre; 2013 yılından bu yana siyasi mülteci olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yaşayan Ayas'ın, Türkiye’de ‘KCK davası’ndan 12 yıl cezaevinde kaldığı belirtidi.