Zeynep Bastık ve Edis'ten '400 bin Euro alıp konsere çıkmadılar' iddiasına yanıt geldi Zeynep Bastık ve Edis'ten '400 bin Euro alıp konsere çıkmadılar' iddiasına yanıt geldi

Yazar, tiyatro sanatçısı ve yönetmen Emine Sevgi Özdamar, 2022 Georg Büchner Edebiyat Ödülü'nün sahibi oldu.

Komite tarafından yapılan açıklamada, 30 yılı aşkın süredir roman, öykü ve oyunlarıyla Alman edebiyat sahnesini zenginleştiren seçkin yazar Özdamar'a Alman dili ve edebiyatının bu ödülünün layık görüldüğü belirtildi.

10 Ağustos 1946 Malatya doğumlu yazar Emine Sevgi Özdamar'ın daha önce aldığı çok sayıda uluslararası ödülü bulunuyor.

Emine Sevgi Özdamar, 1946 yılında Malatya'da doğdu. Bursa ve İstanbul'da yaşadıktan sonra 1965 yılında iş gücü göçü kapsamında Almanya'ya gitti. Berlin'de bir fabrikada işçi olarak çalışırken tiyatro kurslarına katıldı. Doğu Berlin'de tiyatro oyunlarında rol aldı. Daha sonra Batı Almanya'da, Fransa'da ve Türkiye'de tiyatro gruplarına katıldı. Tiyatro çalışmalarının yanı sıra Almanca roman, öykü, tiyatro oyunları ve senaryolar kaleme aldı. Almanya'da çok sayıda ödül alan ilk romanı 'Hayat bir kervansaraydır, iki kapısı vardır, birinden girdim, diğerinden çıkıyorum' Türkçeye de tercüme edildi. Yazarın çok ödüllü romanı 'Ein von Schatten begrenzter Raum' (Gölgelerle sınırlı alan) geçen yıl yayımlandı.

ÖDÜL 50 BİN EURO DEĞERİNDE
Alman Dil ve Şiir Akademisi, 1951’den beri Almanca yazan yazarlara ödül veriyor. Ödül alanlar arasında Max Frisch (1958), Günter Grass (1965) ve Heinrich Böll (1967) ve son olarak Terézia Mora, Lukas Bärfuss, Elke Erb ve Clemens J. Setz yer alıyor. 5 Kasım’da Darmstadt’taki Staatstheater’da Özdamar’a takdim edilecek 50 bin Euro değerindeki ödül Alman edebiyatının en prestijli ödüllerinden.
Pek çok ödüle layık görülen yazar, kasım ayında ayrıca Mannheim şehrinden Schiller Ödülü’nü de alacak. Takdim konuşmasını Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier yapacak.