Türkiye Gazeteciler Sendikası eski başkanı Mustafa Kuleli'nin Sorsalar Söylerdim adlı YouTube kanalına konuk olan gazeteci İsmail Saymaz çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Solun copa "terör" deyip bombaya sustuğunu söyleyen Saymaz, buna ilişkin olarak da şu örneği verdi: "Bir canlı bomba saldırısı oluyor bizim cenahtan arkadaşların bazıları inşallah IŞİD yapmıştır diye dua ediyor. Çünkü PKK yapmış olsa onu kınamaz zorunda kalacak." 

İsmail Saymaz, "Solcu olunca dünyanın bütün bilgilerine haiz olduğumuzu sanıyoruz. Sadece o sıfatı aldığımız için her insandan üstünüz. Onları aşağılamaya hakkımız var. Bir tıpçı kadar tıp, bir filozof kadar felsefe bilgisine sahibiz sanıyoruz. Yok öyle bir şey. IŞİD kitabını ilk ben yazdım, kimse okumadı. Herkes bildiğini zannediyor ama kimse bilmiyor." dedi.

Sol çevreden koptuğu dönemi ise şöyle anlattı Saymaz:

"Solda şöyle bir ruh hali var. Benim zaten sol çevrelere uzaklaştığım dönemlerdi. Çünkü ağrıma gitti. Giderek Atatürkçülüğe yaklaşmamın sebebi de oydu. Hiç unutmuyorum. Bir canlı bomba saldırısı oluyor, bizim arkadaşlarımızın bir kısmı inşallah IŞİD yapmıştır diye dua ediyor. Çünkü PKK yapmış olsa onu kınamak zorunda kalacak. Bunu hiç unutamıyorum, bu bende travma yarattı. Ve bu bombayı atan PKK olduğunda ona bir gerekçe bulma ya da devleti suçlayarak onu gölgede bırakma hali benim hiç beklemediğim bir haldi. Biz ki polisin vurduğu cope terör diyen insanlarız, bombaya terör denilemeyince fevkalade rahatsız oldum. Bu yaklaşımın ısrarla altını çizip, Fethi Sekin'i anınca gelecek tepkiyi ben öngörüyorum ve bunun mahallenin raconunu bozmaktan geldiğini de biliyorum. Ama fark etmedikleri şu; Ben o mahalleden çoktan taşındım."