Medya Özgürlüğü Acil Müdahale (MFRR) kuruluşu, Türkiye'de "yalan haber" ve "yabancı fonlu" medya kuruluşlarına karşı hükümet kanadından gelen açıklamalara sert tepki gösterdi.

The Guardian yazdı: Muhalif seçmen sandığa gitmedi The Guardian yazdı: Muhalif seçmen sandığa gitmedi

AB Komisyonu tarafından finanse edilen, AB ülkeleri ve aday ülkelerde medya özgürlüğü alanında çalışmalar yapan çatı örgüt, 23 partner kuruluşla bir ortak açıklama yayımladı.

Türkiye'de medya kuruluşlarının büyük bölümünün hükümete yakın şirketlere ait olduğuna işaret eden MFRR, yabancı finansmanın, hükümet baskısının yoğunlaşmasıyla, bağımsız medya kuruluşları için kritik önem taşıyan bir gelir kaynağı haline geldiğini vurguladı.

"Hedef özgür medyayı daha da bastırmak"

Medyascope'a karşı sosyal medyada başlatılan kampanya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un açıklamalarına işaret edilen bildiride, "Yetkililerin birçok eleştirel ve bağımsız medya kuruluşunu yurt dışından fon aldıkları gerekçesiyle hedef göstermesi, içerikleri kontrol altına alarak Türkiye'deki özgür medyayı daha da bastırma yönünde atıldığı açıkça belli olan bir adımdır" ifadesine yer verildi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre açıklamada, "yalan haber"le mücadele adı altında "hakikat"in denetlenmesine yönelik herhangi bir yasal düzenlemenin, uygulamada hükümet sansürü için yeni bir araç yaratacağı, kamu görevlilerine neyin doğru olup neyin olmadığına karar verme yetkisi ile beğenmedikleri sesleri susturma hakkı tanıyacağı endişesi dile getirildi.

TBMM'ye çağrı

Aralarında Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF), Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ), Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ve Uluslararası Basın Enstitüsü'nün (IPI) de bulunduğu 23 kuruluşun imza attığı bildiride TBMM milletvekillerine de çağrı yapıldı. Milletvekillerinden, yeni çıkarılacak herhangi bir düzenlemenin, Türkiye'nin ifade özgürlüğü ve medyada çoğulculuğu koruma yönünde iç hukuk ve uluslararası hukuktan kaynaklı yükümlülükleriyle uyumlu olmasını gözetmeleri istendi.