7-8 Temmuz 2017'de  Almanya'nın Hamburg kentinde G-20 liderler zirvesi öncesi ve zirve süresince, zirve toplantılarını protesto etmek için 'Cehenneme Hoş Geldiniz' sloganıyla bir araya gelen 100 bine yakın anti-kapitalist ve otonom grup protestocuya, polisin sert müdahale ettiği ve onlarca göstericiye keyfi olarak göz yaşartıcı gaz sıktığı ileri sürülmüştü .

HAMBURG POLİS ŞEFİ MEYER, GÖZ YAŞARTICI GAZ SIKILMASINI SAVUNDU

Alman basınına yansıyan eleştirel haberler sonrası bir açıklamada bulunan Hamburg Polis Şefi Ralf Martin Meyer ise, G20 zirvesi sırasında  polisin protestocu göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullanmasını haklı olarak gördüğünü açıkladı.

Sol Parti Hamburg milletvekili Christiane Schneider, polislerin bununla göstericileri tuzağa düşürmeyi amaçladığını dile getirdi.

Almanya’nın Hamburg kentindeki 7-8 Temmuz tarihlerinde düzenlenen G20 Zirvesi sırasında polisler anti-kapitalist gruplara karşı sert müdahalede bulunmuş ve çatışmaların çıkmasına yol açmıştı.

Olaylarda yüzlerce kişi yaralanırken, polise karşı onlarca dava açılmıştı.

Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Christiane Schneider de olaylara ilişkin soru önergesi vermişti.

Almanya’da yayınlanan Der Spiegel’in Hamburg Senatosu’nun soru önergesine verdiği yanıtlara dayandırdığı haberinde, G20 protestolarında polisin talimatlara uymadığına dikkat çekildi.

Polisin aşırı güç kullandığına dair şikayetler doğrulanırken, birçok polisin “talimat olmamasına” rağmen göz yaşartıcı gaz ve diğer birçok zararlı maddeyi kullandığı belirtildi.

G20 Zirvesi için Sachsen, Hessen, Thüringen, Bavyera ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinden gelen polislere, MZP adı verilen çok işlevli silahların kullanılamayacağı bilgisinin önceden verildiği belirtilirken, buna rağmen en az 67 kez bunların kullanıldığı ortaya çıktı.

Sol Parti (Die Linke) milletvekili Christiane Schneider, polisin bu maddeleri bilinçli olarak kullandığını ve bununla göstericileri tuzağa düşürmeyi amaçladığını dile getirdi.