Emine SONUGÜR / HAMBURG

16.000 Euro'luk araç tamamen yandı

İddia makamına göre, kentin Eidelstedt semtinde 37 yaşındaki kadın 9 Temmuz 2017 gecesi Mercedes E-Serisi'nin arka koltuğunu ateşe vermekle suçlanıyor, böylece 16.000 Euro'luk otomobil tamamen yandı. Daha sonra hasarı sigorta şirketine bildirdi ve ayrıca şehrin G20 kurbanları için mağduriyet fonundan yaklaşık 15.000 Euro aldı.

Hamburglu kadın G20 protestolarından yararlandı mı?

İtfaiyeye göre, içeride alevler yanarken arabanın tüm camları hasar görmemişti. Arabanın kapıları kilitliydi. Bir yangın uzmanı daha sonra içeride üç ayrı yangın noktası buldu ve teknik bir kusur olamayacağını belirtti. Sanık ise mahkemede iddiaları reddederek, "Araba benim bebeğim gibiydi. Harikaydı park ettim evime gittim" dedi.

Görgü tanığı komşular farklı anlatıyor

Olay gecesi görgü tanıkları olan komşulara göre, araç park edildikten biraz sonra "patladı" ve araba içinden yandı. Sanık, polise G20'ye karşı olan protestocuların saldırısı olduğuna inandırdığı ileriye sürüldü. Aslında, yangının olduğu gece nispeten uzaktaki Schanzenviertel'de tek tük de olsa çatışmalar vardı, ancak büyük olaylar çoktan sona ermişti, zirvenin son günüydü. Olaya savcı şüpheyle yaklaştı: “Bu size mantıklı geldi mi? Eidelstedt, protesto yürüyüşlerinin gerçekleştiği bölgeden çok uzaktaydı”

G20 sırasında Hamburg'da kundaklama

İddiaya göre kendi aracını kundaklayan kadın ayrıca, bagajında ​​yanan, sözde değerli bir ipek parçası ve kocasından 2 bin 700 Euro değerinde bir düğün hediyesi olan bir İran ipek halısının yedeğini de talep etti. Tarif edilen halı bir uzmana göre 175 Euro değerindeydi. Dava devam ediyor ve mahkemenin vereceği karar kasım ayında bekleniyor.